Wietrzenie pomieszczeń jesienią lub zimą nie musi oznaczać wyższych opłat za ogrzewanie. Umiejętne wpuszczanie świeżego powietrza nie wychłodzi mieszkania, a dodatkowo może okazać się zbawienne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak robić to prawidłowo?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Regularne wietrzenie mieszkania dobrze wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie, wspiera odporność i jest szczególnie pożądane w przypadku alergików. Ponadto zapobiega zbieraniu się wilgoci oraz pojawieniu się grzybów czy pleśni. Z jego pomocą pozbędziemy się także nieprzyjemnych zapachów i zminimalizujemy ryzyko, że w powietrzu utrzymają się szkodliwe substancje. Wiedzą o tym w szczególności osoby, które korzystają z piecyków i ogrzewania gazowego.
Najlepsze jest wietrzenie krótkotrwałe, ale intensywne. Zamiast uchylać okno na cały dzień, otwórz je na oścież na kilka, kilka naście minut trzy, cztery razy dziennie. Dzięki temu twoje mieszkanie zdecydowanie mniej się wychłodzi, a jednocześnie zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej robić to rano, przed 10, lub późnym wieczorem, po 22. gdyż wtedy zanieczyszczenie powietrza bywa najniższe. Przed wietrzeniem pamiętaj, by zakręcić zawory przy grzejnikach.
Przy wysokim stężeniu pyłów w powietrzu najlepiej zrezygnować z otwierania okien. Wietrzenie w tym czasie sprawi, że wpuścimy zanieczyszczenia do swojego mieszkania. Jeśli mieszkamy w mieście szczególnie narażonym na smog, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza i rośliny, które sobie z nim radzą. Z taką pomocą spokojnie możesz pozwolić sobie na wietrzenie mieszkania, gdy normy smogowe są niskie lub średnie.