W jakich godzinach otwierać okna? Oto najlepszy czas na wietrzenie mieszkania

W okresie jesienno-zimowym dbamy o to, by było nam ciepło, przez co niekiedy rezygnujemy z wietrzenia mieszkania. Dopływ świeżego powietrza ma dobroczynny wpływ na nasz nastrój oraz zdrowie, a jego brak może mieć poważne konsekwencje. Jak wietrzyć mieszkanie w zimniejsze dni?

Wietrzenie pomieszczeń jesienią lub zimą nie musi oznaczać wyższych opłat za ogrzewanie. Umiejętne wpuszczanie świeżego powietrza nie wychłodzi mieszkania, a dodatkowo może okazać się zbawienne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak robić to prawidłowo?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Dlaczego warto regularnie wietrzyć mieszkanie? Powodów jest kilka

Regularne wietrzenie mieszkania dobrze wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie, wspiera odporność i jest szczególnie pożądane w przypadku alergików. Ponadto zapobiega zbieraniu się wilgoci oraz pojawieniu się grzybów czy pleśni. Z jego pomocą pozbędziemy się także nieprzyjemnych zapachów i zminimalizujemy ryzyko, że w powietrzu utrzymają się szkodliwe substancje. Wiedzą o tym w szczególności osoby, które korzystają z piecyków i ogrzewania gazowego.

Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie w chłodniejsze dni? Godzina ma znaczenie

Najlepsze jest wietrzenie krótkotrwałe, ale intensywne. Zamiast uchylać okno na cały dzień, otwórz je na oścież na kilka, kilka naście minut trzy, cztery razy dziennie. Dzięki temu twoje mieszkanie zdecydowanie mniej się wychłodzi, a jednocześnie zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej robić to rano, przed 10, lub późnym wieczorem, po 22. gdyż wtedy zanieczyszczenie powietrza bywa najniższe. Przed wietrzeniem pamiętaj, by zakręcić zawory przy grzejnikach.

Jak wietrzyć mieszkanie, gdy na zewnątrz panuje smog? Zaopatrz się w oczyszczacz powietrza

Przy wysokim stężeniu pyłów w powietrzu najlepiej zrezygnować z otwierania okien. Wietrzenie w tym czasie sprawi, że wpuścimy zanieczyszczenia do swojego mieszkania. Jeśli mieszkamy w mieście szczególnie narażonym na smog, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza i rośliny, które sobie z nim radzą. Z taką pomocą spokojnie możesz pozwolić sobie na wietrzenie mieszkania, gdy normy smogowe są niskie lub średnie.

Więcej o: