Sprytne triki na pleśń w ziemi. Wetknij w nią kilka kawałków tego warzywa i zapomnij o problemie

Pleśń w ziemi to biały, szary lub brązowy, miękki nalot, który swoim wyglądem przypomina watę cukrową. Atakuje wiele domowych roślin i może przyczynić się do ich obumierania, dlatego gdy tylko się pojawi, należy działać szybko.

Pleśń w doniczce pojawia się w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Spowodowane jest to wysoką wilgotnością powietrza, mniejszą ilością światła oraz faktem, że z powodu chłodu często przestajemy wietrzyć pomieszczenia. Jeśli dodamy do tego nadmierne podlewanie rośliny i zbyt szczelne doniczki, możemy być pewni, że niebawem na ziemi w doniczce pojawi się biały nalot. Jak sobie z nim poradzić? Z pomocą przyjdą nam domowe sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Pleśń w ziemi, jak sobie z nią poradzić? Sięgnij po popularną przyprawę 

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem na pozbycie się pleśni z ziemi jest posypanie jej popularną przyprawą. Mowa oczywiście o pachnącym cynamonie. Nie tylko jest pyszny, ale wykazuje także właściwości grzybobójcze, dlatego błyskawicznie rozprawi się z białym nalotem. Zbierz warstwę pleśni z doniczki, wsyp do niej łyżeczkę mielonego cynamonu i wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby, a pozbędziesz się problemu. Możesz stosować go także do roślin ogrodowych.

Cynamon pomoże ci także w przypadku mszyc lub mrówek. Jego zapach skutecznie je odstraszy.

Domowe sposoby na pleśń w doniczce. Są tanie i skuteczne

Pleśń w doniczce usuniesz także z pomocą czosnku. Pokrój kilka ząbków na drobne kawałki i powbijaj je w ziemię, a efekty zobaczysz już po kilku godzinach. Możesz sięgnąć także po drożdże, które nie tylko rozprawią się z nalotem, ale także odżywią twoją roślinę. Aby wykonać skuteczny nawóz:

  • rozpuść 5 dkg drożdży w pięciu litrach ciepłej wody,
  • po ostygnięciu regularnie podlewaj roślinę, aż problem zniknie.

Co zrobić, żeby ziemia w doniczce nie pleśniała? Zastosuj się do tych wskazówek i zapomnij o problemie

Pamiętaj, że dużo prostszym sposobem na pleśń jest zapobieganie jej powstawaniu. Aby nie wróciła — ogranicz podlewanie roślin w okresie zimowym, regularnie wietrz pomieszczenia i zadbaj o to, by doniczki miały otwory w dnie, dzięki którym woda nie będzie w nich zalegała. Nie zapomnij o podstawkach. Tak proste czynności uchronią cię przed ponownym pojawieniem się białego nalotu.

Więcej o: