Będzie 500 plus dla małżeństw? Ministerstwo rozpatrzyło projekt. "To sprawa niezwykle ważna"

500 plus dla małżeństw zdaniem pomysłodawców projektu Małżeństwo+ złożonego w Sejmie, miałoby być traktowane jako "medal za długoletnie pożycie". Sprawę w końcu rozpatrzyło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Autorzy petycji Małżeństwo+ wyszli z propozycją, aby małżeństwa z minimum 40-letnim stażem otrzymywały comiesięczne świadczenie w wysokości 500 zł jako "piękne uhonorowanie dotrzymywania przysięgi małżeńskiej". Z wnioskiem o oszacowanie kosztów takiej reformy zwrócili się do resortu rodziny posłowie. Ministerstwo odpowiedziało, a do treści dokumentu dotarł Fakt

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brejza: Trzeba obronić 500 plus

Będzie nowe 500 plus dla seniorów? "Promocja małżeństwa jest sprawą niezwykle ważną"

Jak donosi Fakt, wiceminister rodziny Barbara Socha odpowiedziała na wniosek posłów. Podkreśliła w nim, że z uwagi na obecną sytuację demograficzną, "promocja małżeństwa jest sprawą niezwykle ważną". Wypłata takiego świadczenia wiązałaby się jednak z ogromnymi kosztami dla budżetu państwa. Dotyczy to nie tylko wypłat stałych, ale również w formie jednorazowej. Dodatki wyniosłyby łącznie bowiem:

  • w przypadku małżeństw z 40-letnim stażem - 78 3 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 45-letnim stażem - 68 6 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 50-letnim stażem - 48 4 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 55-letnim stażem - 23 5 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 60-letnim stażem - 10 8 mln zł,
  • • w przypadku małżeństw z 65-letnim stażem - 3,8 mln zł.

Są to zatem koszty znacznie wyższe niż przeznaczane na program 500 plus dla rodzin (ponad 40 mld zł rocznie). 

500 plus dla małżeństw wejdzie w życie? Jest odpowiedź Ministerstwa

Ministerstwo zaznaczyło zatem, że nie będzie wnioskować o utworzenie nowego świadczenia skierowanego do małżeństw. W piśmie podkreśliło jednocześnie, że w "starsze osoby samotne są w trudniejszej sytuacji społeczno–finansowej niż żyjące w długotrwałym związku małżeńskim, które mogą liczyć na wzajemne wsparcie i pomoc, co ułatwia prowadzenie gospodarstwa domowego, chociażby w zakresie finansowym". 

Więcej o: