To oficjalne! Zmiany w podatkach od spadków i darowizn weszły w życie. Kto na nich skorzysta?

Zmiany w podatkach od spadków i darowizn zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Finansów weszły w życie w październiku. Co oznacza to w praktyce? Wyższe kwoty wolne, ale też wzrost przedziałów, do których stosowane są poszczególne stawki podatków.

Zgodnie z rozporządzeniem ministera finansów, które obowiązuje od 13 października 2022 roku, podwyższone zostały kwoty wolne i przedziały skali podatkowych o 8,27 proc. ze względu na wzrost cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Podatek od darowizny w rodzinie. Co się zmienia?

Próg, od którego należy odprowadzić podatek od darowizny, różni się w zależności od tego, od kogo ją otrzymaliśmy. Od 13 października można przyjąć nieco bardziej kosztowne prezenty, gdyż kwoty wolne wzrosły: 

  • I grupa podatkowa (teściowie, zięć, synowa) - z 9637 zł na 10 434 zł,
  • II grupa podatkowa (członkowie dalszej rodziny, czyli ciotki i wujkowie) - z 7276 zł na 7878 zł, 
  • III grupa podatkowa (najdalsi członkowie rodziny i osoby niespokrewnione) - z 4902 zł na 5308 zł. 

Ponadto wyższe są obecnie kwoty wolne dla darowizn przeznaczanych przez obdarowanych na określone w ustawie cele mieszkaniowe (art. 4 ust. 1 pkt 5 PSD) z 9637 zł na 10 434 zł w przypadku limitu od jednego darczyńcy. Natomiast limit od wielu darczyńców wynosi teraz łącznie 20 868 zł (wcześniej 19 274 zł). 

Jak informuje ministerstwo finansów, wprowadzone przepisy dotyczą wyłącznie sytuacji, "w których obowiązek podatkowy powstał od 13 października 2022 r., obejmując m.in. darowizny otrzymane od tego dnia, albo spadki, których nabycie sąd lub notariusz potwierdził po 12 października 2022 r.".

Podatek od spadków i darowizn tych osób nie obowiązuje wcale. Ta kwestia pozostała bez zmian

Warto jednocześnie pamiętać o tzw. grupie "0", która niezależnie od wysokości darowizny, jest zwolniona z odprowadzania od niej podatku. Tutaj nie zostały wprowadzone zmiany, a więc dotyczy to: małżonka, zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępnych (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierbów,  rodzeństwo, ojczyma, macochę. 

Skala podatkowa od października 2022. Kolejna zmiana 

Na tym jednak nie koniec zmian, gdyż wzrosły przedziały, do których stosuje się poszczególne stawki podatków. Zgodnie z przykładem podanym przez Ministerstwo Finansów, osoba obdarowana przez dalszą rodzinę np. wujka czy ciotkę, może teraz zapłacić 12 proc. podatku do 11 128 zł. Wcześniej po przekroczeniu 10 278 zł obowiązywała stawka 15 proc. Natomiast 15 proc. stawka obowiązuje teraz do 22 256 zł, a nie jak wcześniej do 20 557 zł. 

Więcej o: