Jak ustawić tryb zimowy w oknach? Dzięki ukrytej funkcji zapłacisz mniej za ogrzewanie

Niewiele osób wie, że okna typu PCV skrywają bardzo ciekawą funkcję, która pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dostosowując ich szczelność, możemy sprawić, że wnętrze będzie wytracać mniej ciepła. Na czym to polega i jak przestawić okna na tryb zimowy?

Wraz z nadchodzącą zimą warto przygotować na nią swoje mieszkanie. Jedną z czynności jest przestawienie okien na tzw. tryb zimowy. Dzięki niemu możemy kontrolować przepływ powietrza w pomieszczeniu, co z kolei może przekładać się na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jak to zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Czy wszystkie okna mają tryb zimowy? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Większość nowoczesnych okien PCV wyposażonych jest w mechanizm, dzięki któremu szybko przestawisz je w tryb letni lub zimowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka opcja jest aktualnie ustawiona u ciebie, wystarczy, że znajdziesz śrubę w skrzydle okna i sprawdzisz jej pozycję względem uszczelki. Węższa strona to tryb letni, grubsza — zimowy.

Megan Follows jako Ania Shirley Po rudych włosach nie ma śladu! Jak zmieniła "Ania z Zielonego Wzgórza"?

Tryb zimowy w oknach — jak go ustawić? To banalnie proste

Przestawienie okien na tryb zimowy polega na odpowiedniej regulacji uszczelki. Redukujemy jej luz, dzięki czemu przepływ powietrza jest mniejszy, więc zużywamy mniej energii do ogrzania wnętrza. Stopień rozszczelnienia okna kontrolujemy za pomocą rolki regulującej, która najczęściej występuje w formie bolca. Ustawienie na tryb zimowy jest dość proste. Choć niektórzy uważają, że niezbędny do tego jest specjalny klucz (imbusowy, płaski lub oczkowy), często wystarczy użyć zwykłego śrubokręta lub kombinerek. Musimy jedynie przestawić bolce o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Gdy grubsza strona bolca będzie ułożona w stronę uszczelki, możemy być pewni, że nasze okna ustawione są na tryb zimowy.

 

O czym jeszcze warto pamiętać? Dwie bardzo istotne kwestie

Mimo przestawiania okien, by zimą przepuszczały mniej powietrza, nie zapomnij o regularnym wietrzeniu. Świeże powietrze pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie, a przy tym zmniejsza ryzyko zbierania się wilgoci, a co za tym idzie — powstawania pleśni i grzybów. Ponadto, gdy myjesz okna, nie pomijaj okuć. Warto je systematycznie czyścić i smarować, co zminimalizuje ryzyko ich zniszczenia.

Więcej o: