Nie możesz odnaleźć miejsca pochówku bliskiej osoby? Z pomocą przyjdzie wyszukiwarka grobów

Wraz z nadchodzącym 1 listopada coraz częściej kierujemy się w stronę cmentarzy, by odwiedzić groby bliskich. Niestety, nie zawsze wiemy dokładnie, gdzie są pochowani. Z pomocą przyjdzie nam internet i wyszukiwarka grobów. Podpowiadamy, jak z niej skorzystać.

W Dniu Wszystkich Świętych zależy nam, aby pielęgnować pamięć o zmarłych. Chcemy odwiedzić miejsca spoczynku naszych najbliższych oraz ich powspominać. Niestety, nie zawsze jest to możliwe — niektóre z nich zostały zapomniane, do innych z kolei nie wiemy, jak dotrzeć. W takim przypadku z pomocą przychodzi internet. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Ogólnopolska wyszukiwarka grobów. Nie musisz znać dokładnego miejsca pochówku

W sieci nie brakuje stron i portali, które pomogą nam odnaleźć groby bliskich. Wystarczy wpisać zapytanie "wyszukiwarka grobów" lub "znajdź grób", by naszym oczom okazała się cała masa wyników. Jednym z nich jest ogólnopolski grobonet.com, na którym znajdziemy dane z niemal 1400 cmentarzy. Po wejściu na stronę wystarczy, że wpiszemy imię i nazwisko zmarłej osoby, a następnie wybierzemy województwo i miasto. Z tego samego systemu korzysta strona polskie-cmentarze.com, tam jedynie możemy wybrać interesujący nas obszar z mapy.

Inną, ogólnopolską wyszukiwarką grobów jest portal mogily.pl. Wybieramy z mapy województwo, które nas interesuje, a następnie konkretne miasto. Po prawej stronie pokazują nam się dostępne nekropolie. Po kliknięciu konkretnej, przekierowuje nas na podstronę poświęconą wybranemu cmentarzowi, gdzie możemy wyszukać grób.

Kolejnym portalem, z którego warto skorzystać jest webcmentarz.pl.

Lokalna wyszukiwarka grobu. Posiada taką niemal każda większa miejscowość

Niestety, ogólnopolskie portale nie posiadają bazy wszystkich cmentarzy w Polsce. Jeśli znamy miejscowość lub nekropolię, na której została pochowana bliska nam osoba, warto skorzystać z lokalnych wyszukiwarek — niekiedy są wspólne dla całego miasta, kiedy indziej dotyczą konkretnego cmentarza. Taką wyszukiwarkę przygotował m.in. Zarząd Cmentarzy komunalnych w Krakowie (zck-krakow.pl), gdzie znajdziemy zarówno krakowskie, jak i okoliczne cmentarze. Gdzie szukać informacji w innych miastach? M.in.:

Więcej o: