Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Wzmocnisz je włączając do diety 6 produktów

By zapewnić prawidłowy wzrost każdych włosów, potrzebne jest zapewnienie w diecie odpowiedniej ilości witamin oraz minerałów. Ich niedobór szybko jest widoczny w skutkach, czyli w osłabieniu i nadmiernym wypadaniu kosmyków. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, to zadbaj o wzbogacenie codziennej diety w kilka składników.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest przede wszystkim niedobór jednakowo minerałów oraz witamin w codziennej diecie. Stosowanie nawet najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz kuracji stymulujących porost włosów nie spełni swoich funkcji, jeśli w diecie będzie brakować tych niezbędnych składników. Osoby, które cierpią z powodu nadmiernego wypadania kosmyków, w pierwszej kolejności powinny wziąć pod lupę przede wszystkim swój jadłospis. Po takiej analizie może okazać się, że brakuje w naszym menu np. owoców i warzyw.

Zobacz wideo Jak użyć prostownicy do zrobienia loków? Tutorial krok po kroku

Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Dieta ma istotny wpływ na porost pasm

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowych i pięknych włosów. Warto więc, żeby codzienne menu stworzone z myślą o kondycji naszych włosów zawierało:

  1. Cynk - ma wpływ na tworzenie się keratyny, a ta z kolei jest naturalnym budulcem włosa. Niedobór prowadzi do łamliwości nie tylko kosmyków, ale również paznokci. Zadbaj o włączenie do diety: cebuli, wątróbki, zielonego groszku.
  2. Żelazo - niedobór prowadzi do niedotlenienia krwi i wpływa to na pogorszenie się kondycji włosów. Cennym źródłem tego pierwiastka jest: wątróbka, sardynki, czerwone mięso, mięso z indyka, fasola, suszone morele, pestki dyni, botwinka, buraczki, natka pietruszki, szpinak.
  3. Witaminy grupy A, B, C, E, H - poprawiają krążenie krwi w cebulce włosa, pobudzając tym samym ich wzrost. Stymulują również procesy energetyczne, biorą udział w syntezie hormonów mających wpływ na tworzenie się nowych włosów, działają nawilżająco i zapobiegają ich łamliwości. Produkty bogate w te składniki to przede wszystkim: ryby morskie, wątróbka, żółtka jaj, mleko, natka pietruszki oraz oleje roślinne.

Dlaczego witamina D odgrywa dużą rolę w kondycji włosów? Zadbaj o te produkty w codziennym menu

Witamina D pomaga w zachowaniu prawidłowego cyklu wzrostu włosa. Szczególnie tyczy się łysienia plackowatego. Chodzi o to, że składnik ten jest istotnym regulatorem odpowiedzi immunologicznej. Z kolei jej niedobór prowadzi do zachwiania prawidłowego funkcjonowania układu autoimmunologicznego. Witamina D jest niezbędna, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego cyklu życia włosa. Problem nadmiernego wypadania kosmyków dotyka wiele osób szczególnie zimą. Powodem jest zależność zachodzenia procesu syntezy od ekspozycji skóry na światło słoneczne. Produkty spożywcze, które są bogatym składnikiem witaminy D to: olej z wątroby dorsza, tłuste ryby, jaja, ser, masło oraz podroby.

Więcej o: