Jak wyczyścić kanapę? Zalej ten produkt wrzątkiem i wetrzyj w materiał. Plamy i zabrudzenia znikną

Tapicerowane meble, choć piękne, mają jedną dużą wadę - gdy pojawi się na nich plama, ciężko ją usunąć. Z pomocą mogą nam przyjść sprawdzone, domowe sposoby. Jak wyczyścić kanapę? To prostsze niż ci się wydaje

Piękna, zadbana kanapa to wspaniała i praktyczna dekoracja pomieszczenia. Możesz na niej odpocząć po ciężkim dniu pełnym pracy, usiąść w trakcie czytania ulubionej książki czy spotkania z przyjaciółmi. Niestety, aktywne użytkowanie prędzej czy później kończy się zabrudzeniami. Jak sobie z nimi poradzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ściereczki do czyszczenia drewna. Zrobisz je w 10 minut

Jak wyczyścić kanapę? Zacznij od odkurzania

Każda kanapa wymaga regularnego i dokładnego odkurzania. Powinniśmy robić to systematycznie, nawet jeśli nie widzimy większych zabrudzeń. Dzięki temu pozbędziemy się okruszków, piasku, kurzu, włosów i sierści. Odkurzanie to także pierwszy etap czyszczenia w przypadku, gdy chcemy ją wyprać.

Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem? Zrób niezawodny płyn

Jeśli masz do czynienia z zaschniętymi i trudnymi do usunięcia plamami, przygotuj się na stopniowe, lecz skuteczne czyszczenie. Do butelki ze spryskiwaczem nalej ciepłej wody, a następnie rozpyl ją na zabrudzenia. Mokre miejsca posyp sodą oczyszczoną. Dla pewności rozprowadź ją jeszcze mokrą ściereczką. Gdy wyschnie, dokładnie odkurz pozostałości. Ostatnim krokiem jest obfite spryskanie materiału alkoholem (na przykład spirytusem). Uwaga! Zanim skorzystasz z sody, upewnij się, że nie zniszczy koloru! W tym celu najpierw wykonaj próbę na niewielkim i niewidocznym elemencie.

Sprytna metoda, dzięki której zapomnisz o zabrudzeniach. Wypierz kanapę z pomocą tabletki do zmywarki

Sprawdzony sposób na wyczyszczenie kanapy zaprezentowała także jedna z TikTokerek, która promuje sprytne triki dotyczące sprzątania. Będziesz potrzebować:

  • tabletki do zmywarki,
  • pokrywki od garnka albo patelki,
  • gumki recepturki lub sznurka,
  • ściereczki, 
  • wrzątku.

W pierwszej kolejności zalej tabletkę do zmywarki wrzątkiem i pozostaw do rozpuszczenia. Poczekaj, aż woda ostygnie i zamocz w niej ściereczkę. Następnie owiń nią pokrywkę i zabezpiecz recepturką. Teraz okrężnymi ruchami pocieraj materiał kanapy za pomocą pokrywki. Uważaj, by zbytnio jej nie zmoczyć. Po wypraniu pozostaw do wyschnięcia. Zacieki i plamy znikną.

Więcej o: