Ponad 250 zł dodatku do emerytury. ZUS wypłaci go tym seniorom co miesiąc i dożywotnio

Dodatek do emerytury w wysokości 256,44 zł? Wybrani seniorzy mogą go otrzymać z ZUS i to aż na kilka sposobów. Niezbędne jest jednak spełnienie pewnych obligatoryjnych warunków, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

W obecnych czasach każdy grosz może być na wagę złota. Wybrani emeryci mają kilka sposobów, aby wspomóc domowy budżet. Jak otrzymać dodatek w wysokości 256,44 zł? Poza wnioskiem niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Dodatek pielęgnacyjny 2022. W niektórych przypadkach pieniądze przyznawane są z automatu

Seniorzy z przyznanym prawem do emerytury lub renty, którzy są całkowicie niezdolni do pracy lub samodzielnej egzystencji, co potwierdzone zostanie odpowiednim orzeczeniem, mogą ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny na wniosek. Z automatu pieniądze zostaną przyznane natomiast osobom po ukończeniu 75. roku życia. 

Co istotne, dodatek nie zostanie przyznany, jeśli osoba wnioskująca przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Dodatek kombatancki do emerytury. Kto może go otrzymać? 

Osoba pobierające świadczenie emerytalno-rentowe, która jest kombatantem lub ofiarą represji, może złożyć w ZUS wniosek o dodatek kombatancki, którego wysokość również wynosi 256,44 zł. Poza wypełnionym formularzem potrzebne jest zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie wydane przez:

  • szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprzed 18 maja 2014 r.,
  • ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r.

Dodatek za tajne nauczanie. Kolejny sposób na 256,44 zł do emerytury

Kolejną grupą, która może otrzymać dodatek z ZUS, są seniorzy nauczyciele, którzy:

  • w czasie okupacji podczas II wojny światowej prowadzili tajne nauczanie,
  • przed 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej lub byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Co ważne, nie można pobierać jednocześnie dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie. 

Więcej o: