Na polskich cmentarzach zagościła moda z Niemiec. "Są naprawdę trwałe"

Dekoracje na groby również podlegają modzie. Jakie motywy zobaczymy na polskich cmentarzach cmentarzach podczas Wszystkich Świętych w tym roku? Jest już co najmniej kilka typów.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Szadkowska: Czy podejmiemy ryzyko poświęcenia planety dla świętości naszego talerza?

Mówi o tym m.in. w rozmowie z portalem Fakt.pl Michał Murawiecki, właściciel warszawskiej kwiaciarni. Florysta zaznaczył, że to właśnie wianki najczęściej spoczywają na grobach bliskich w Niemczech. Polacy natomiast coraz częściej inspirują tą modą.

Warto jednak wiedzieć, że wianki na cmentarz różnią się od tych, którymi zdobimy nasze wnętrza w domu. Do wianków przygotowywanych na cmentarz wykorzystywane są bowiem trwalsze zasuszone rośliny, które są odporne na deszcz i wiatr.

- powiedział specjalista.

Moda na cmentarzach. Te dekoracje przyszły do Polski z Niemiec

Wyjaśnił, że dzięki temu nie tracą swojej barwy i mogą utrzymywać swój kształt przez kilkanaście tygodni. - Są naprawdę trwałe, choć mogą sprawiać wrażenie delikatnych - dodał. Jakie kolory w tym roku zobaczymy na cmentarzach? Według florysty najczęściej wybierane są wianki z dominującymi odcieniami szarości, fioletu i kolorów, kojarzących się ze złotą polską jesienią

Klienci stawiają na kwiaty egzotyczne"

Częstym wyborem są goździki, są również trwałe i dobrze znoszą chłody. Klienci, którym zależy na oryginalnych ozdobach, stawiają na kwiaty egzotyczne. Niektóre z nich, jak np. zjawiskowa protea, mimo że pochodzą z ciepłych krajów, są odporne na niższe temperatury

- wymieniał w rozmowie z Fakt.pl.

"W tym roku tylko wianki"

Wianki nagrobne wykonuje również florystka Agnieszka Kwiatkowska, prowadząca konto Kviatostan na Instagramie. "W tym roku robię jeden typ dekoracji. Wianki z igliwia z żywymi kwiatami" - pisze.

 

Żywe stroiki i motyw lasu

To jednak nie jedyna nowość. W tym roku stawiamy również na motywy lasu - gałęzie, pieńki, szyszki, drzewa iglaste, mech, jarzębinę i dziką różę. Pracownie florystyczne oferują stroiki wykonane na bazie drewna, wikliny i suszonych kwiatów.

 

Z dawką inspiracji przychodzi wiele pracowni kwiaciarskich. W ich ofercie znajdziemy m.in. stroik nagrobny w kształcie serca, imitującego podłoże leśne z kawałkami gałęzi mchem. Hitem wśród tegorocznych wiązanek nagrobnych są też pozbawione kwiatów, a wykonane w większości z krzewów iglastych z dodatkiem wrzosów, jarzębiny, kasztanów itp. Wiele osób również decyduje się na wykonanie tego typu ozdób samodzielnie.

 

Sztuczne kwiaty wciąż popularne

Nadal wiele osób decyduje się na sztuczne kompozycje kwiatowe - głównie ze względu na ich trwałość. To rozwiązanie często wybierane przez osoby, które nie mają możliwości częstego odwiedzania grobów bliskich.

Warto jednak dodać, że ze wszystkich wyżej wymienionych opcji ta jest najmniej ekologiczna, chociaż praktyczna i dość ekonomiczna - tego rodzaju dekoracja przetrwa bowiem trudne warunki atmosferyczne. Ponadto motywy i kształty sztucznych kompozycji kwiatowych często się powtarzają, w związku z czym trudno trafić na coś, co będzie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Źródła: Fakt.pl/Instagram

Więcej o: