Na polskich cmentarzach zagościła moda z Niemiec. "Są naprawdę trwałe"

Dekoracje na groby również podlegają modzie. Jakie motywy zobaczymy na polskich cmentarzach cmentarzach podczas Wszystkich Świętych w tym roku? Jest już co najmniej kilka typów.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Szadkowska: Czy podejmiemy ryzyko poświęcenia planety dla świętości naszego talerza?

Mówi o tym m.in. w rozmowie z portalem Fakt.pl Michał Murawiecki, właściciel warszawskiej kwiaciarni. Florysta zaznaczył, że to właśnie wianki najczęściej spoczywają na grobach bliskich w Niemczech. Polacy natomiast coraz częściej inspirują tą modą.

Warto jednak wiedzieć, że wianki na cmentarz różnią się od tych, którymi zdobimy nasze wnętrza w domu. Do wianków przygotowywanych na cmentarz wykorzystywane są bowiem trwalsze zasuszone rośliny, które są odporne na deszcz i wiatr.

- powiedział specjalista.

Moda na cmentarzach. Te dekoracje przyszły do Polski z Niemiec

Wyjaśnił, że dzięki temu nie tracą swojej barwy i mogą utrzymywać swój kształt przez kilkanaście tygodni. - Są naprawdę trwałe, choć mogą sprawiać wrażenie delikatnych - dodał. Jakie kolory w tym roku zobaczymy na cmentarzach? Według florysty najczęściej wybierane są wianki z dominującymi odcieniami szarości, fioletu i kolorów, kojarzących się ze złotą polską jesienią. 

Klienci stawiają na kwiaty egzotyczne"

Częstym wyborem są goździki, są również trwałe i dobrze znoszą chłody. Klienci, którym zależy na oryginalnych ozdobach, stawiają na kwiaty egzotyczne. Niektóre z nich, jak np. zjawiskowa protea, mimo że pochodzą z ciepłych krajów, są odporne na niższe temperatury

- wymieniał w rozmowie z Fakt.pl.

"W tym roku tylko wianki"

Wianki nagrobne wykonuje również florystka Agnieszka Kwiatkowska, prowadząca konto Kviatostan na Instagramie. "W tym roku robię jeden typ dekoracji. Wianki z igliwia z żywymi kwiatami" - pisze.

 

Żywe stroiki i motyw lasu

To jednak nie jedyna nowość. W tym roku stawiamy również na motywy lasu - gałęzie, pieńki, szyszki, drzewa iglaste, mech, jarzębinę i dziką różę. Pracownie florystyczne oferują stroiki wykonane na bazie drewna, wikliny i suszonych kwiatów.

 

Z dawką inspiracji przychodzi wiele pracowni kwiaciarskich. W ich ofercie znajdziemy m.in. stroik nagrobny w kształcie serca, imitującego podłoże leśne z kawałkami gałęzi mchem. Hitem wśród tegorocznych wiązanek nagrobnych są też pozbawione kwiatów, a wykonane w większości z krzewów iglastych z dodatkiem wrzosów, jarzębiny, kasztanów itp. Wiele osób również decyduje się na wykonanie tego typu ozdób samodzielnie.

 

Sztuczne kwiaty wciąż popularne

Nadal wiele osób decyduje się na sztuczne kompozycje kwiatowe - głównie ze względu na ich trwałość. To rozwiązanie często wybierane przez osoby, które nie mają możliwości częstego odwiedzania grobów bliskich.

stroikNowoczesne stroiki na cmentarz 2022 - modne wzory na każdą kieszeń [ZDJĘCIA]

Warto jednak dodać, że ze wszystkich wyżej wymienionych opcji ta jest najmniej ekologiczna, chociaż praktyczna i dość ekonomiczna - tego rodzaju dekoracja przetrwa bowiem trudne warunki atmosferyczne. Ponadto motywy i kształty sztucznych kompozycji kwiatowych często się powtarzają, w związku z czym trudno trafić na coś, co będzie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Źródła: Fakt.pl/Instagram

Więcej o: