Jak pielęgnować strelicję, aby pięknie kwitła? Wykorzystaj te banalne metody, a bujnie ozdobi wnętrze

Strelicja królewska to roślina, która pięknie kwitnie i wyglądem przypomina egzotycznego ptaka. Warto zapewnić jej odpowiednie warunki, dzięki czemu będzie mogła zdrowo się rozwijać i cieszyć oko przez wiele lat. Wystarczy prawidłowa i przemyślana pielęgnacja kwiatu.

Strelicja królewska zawdzięcza swą wyjątkowość pięknym kwiatom, które wyglądem przypominają egzotycznego ptaka. Prawidłowy rozwój można zapewnić roślinie dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Utrzymanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniu zimą sprawi, że będzie rosła bujnie i zdrowo. Strelicja nie ma wielu wymagań, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie cieszyć oko przez wiele lat.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jaki nawóz do strelicji? Postaw na te o niskiej zawartości azotu

Okazuje się, że strelicja królewska uprawiana w doniczce nie ma wielu wymagań i łatwo się adaptuje do nowych warunków. Mimo to warto wspomóc ją od czasu do czasu nawozem. Strelicje w okresie wzrostu (od marca do września) powinny być nawożone mniej więcej co 2 tygodnie. Najlepiej sprawdzi się mieszanka o niskiej zawartości azotu i zawierająca dużo mikroelementów, które wpłyną pozytywnie na rozwój rośliny.

Marzena Rogalska Stylizacje dla pań po 50-tce pełne klasy w stylu Marzeny Rogalskiej

Czego nie lubi strelicja? Zadbaj o to, by nie było jej za zimno

Strelicje ze względu na swoje afrykańskie pochodzenie nie lubią przebywać w miejscach słabo nasłonecznionych. Jeśli nie zapewni się im odpowiednich warunków, nie będą kwitnąć, a z czasem obumrą. Światło jest roślinom niezbędne, by prawidłowo rosły i się rozwijały, dlatego jeśli trzymasz kwiat w domu w doniczce, pomyśl o zakupie specjalnych lamp, dzięki którym będą stale naświetlone. Strelicje trzymane w doniczkach na tarasie należy przed zimą, najlepiej w okolicach września lub października, wnieść do cieplejszego pomieszczenia, ponieważ nie przetrwają na mrozie. Najkorzystniejsza temperatura dla kwiatów latem to 20-25 stopni, a w okresie spoczynku około 18 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o tym, że strelicje nie lubią przeciągów.

Jajecznica ze szczypiorkiem Dolej kilka kropel do jajecznicy, a już zawsze będziesz ją tak robić

Jak pielęgnować strelicję w domu? Odpowiednie nawodnienie to klucz do sukcesu

Strelicja powinna być podlewana często i obficie, ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Niestety regularnie przelewane korzenie z czasem zaczną gnić. Z tego względu warto zadbać o odpowiedni odpływ w doniczce i warstwę drenażu. Kwiaty w okresie wzrostu lubią zraszanie liści wodąWarto do tego wykorzystać ostudzoną, przegotowaną wodę, która nie pozostawi białego nalotu z wapnia. Nie powinno się stawiać strelicji obok kaloryfera, ponieważ przegrzanie źle wpłynie na jej rozwój.

Więcej o: