Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wilgoć w mieszkaniu oraz jej gromadzenie się w pomieszczeniach może doprowadzić do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni, oraz grzybów. Problem ten dotyczy wielu osób szczególnie jesienią i zimą. Jednym z rozwiązań jest zakup profesjonalnego osuszacza powietrza. Lecz nie tylko. Podpowiadamy, jak uporać się z tym zjawiskiem.
Gdy szyby zaczynają parować to wcale nie sygnał, że stolarka okienna wymaga wymiany. Do najczęstszej przyczyny zalicza się zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu. Drugą opcją jest natomiast zbyt duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.
Parowanie okien zarówno z zewnętrznej jak i wewnętrznej strony to naturalne zjawisko fizyczne, które opiera się na skraplaniu pary wodnej. Może to sygnalizować nieprawidłową cyrkulację powietrza. Problem pojawia się w momencie, gdy szyby zaczną parować wewnątrz pakietu okna. Oznacza to, że doszło do rozszczelnienia, a okno straciło swoje termoizolacyjne właściwości. Niestety, w takim przypadku najczęściej konieczna jest wymiana.
Zapewnienie przyjemnego i zdrowego klimatu w pomieszczeniu jest możliwe, jeśli zastosujesz kilka zasad:
Możesz również przygotować własny osuszacz powietrza. W miejscach, w których pojawia się wilgoć rozstaw miseczki wypełnione ryżem lub sodą oczyszczoną. Produkt te wykazują właściwości higroskopijne, dzięki czemu będą skutecznie pochłaniać nadmiar wilgoci z powietrza. Innym rozwiązaniem jest też użycie białej kredy.