Zaparowane okna w domu oznaczają poważny problem. Jak się go pozbyć?

Co zrobić, jeśli zaparowane okna w domu stają się dla ciebie uciążliwe? Parowanie szyb nie zawsze oznacza wady konstrukcyjne i potrzebę całkowitej wymiany. Poznaj przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z tym popularnym w okresie jesienno-zimowym problemem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wilgoć w mieszkaniu oraz jej gromadzenie się w pomieszczeniach może doprowadzić do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni, oraz grzybów. Problem ten dotyczy wielu osób szczególnie jesienią i zimą. Jednym z rozwiązań jest zakup profesjonalnego osuszacza powietrza. Lecz nie tylko. Podpowiadamy, jak uporać się z tym zjawiskiem.

Marcelina Zawadzka Marcelina Zawadzka w modnej kurtce za 900 zł. "Po prostu cudnie!"

Zobacz wideo Sposób na zaparowane okulary i domowy płyn do dezynfekcji. Jak radzić sobie z pandemią?

Parujące szyby w domu to problem? Wilgoć na oknach powstaje z kilku przyczyn

Gdy szyby zaczynają parować to wcale nie sygnał, że stolarka okienna wymaga wymiany. Do najczęstszej przyczyny zalicza się zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu. Drugą opcją jest natomiast zbyt duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

  • Zaparowane okna od wewnątrz - pojawiają się, kiedy para wodna styka się z zimną powierzchnią szyb. Obserwuje się wtedy również zjawisko skraplania wody na oknach. Rozwiązaniem jest zadbanie o prawidłową wentylację pomieszczeń.
  • Zaparowane okna od zewnątrz - problem parujących szyb od zewnątrz pojawia się, gdy temperatura w nocy jest niska, powietrze intensywnie wilgotne, a z rana na oknach osadza się rosa. Wpływ na to zjawisko ma obecność roślinności oraz ruch powietrza.

Parowanie okien zarówno z zewnętrznej jak i wewnętrznej strony to naturalne zjawisko fizyczne, które opiera się na skraplaniu pary wodnej. Może to sygnalizować nieprawidłową cyrkulację powietrza. Problem pojawia się w momencie, gdy szyby zaczną parować wewnątrz pakietu okna. Oznacza to, że doszło do rozszczelnienia, a okno straciło swoje termoizolacyjne właściwości. Niestety, w takim przypadku najczęściej konieczna jest wymiana.

Zaparowane okna w domu. Wykonaj własny osuszacz wilgoci i zadbaj o kilka kwestii

Zapewnienie przyjemnego i zdrowego klimatu w pomieszczeniu jest możliwe, jeśli zastosujesz kilka zasad:

  • zadbaj o to, żeby temperatura w pomieszczeniu wynosiła 21 st. C i nie spadała poniżej 18 st. C,
  • wilgotność powietrza względna powinna wynosić ok. 40%,
  • nie susz prania w mieszkaniu,
  • zredukuj liczbę roślin doniczkowych, 
  • podczas gotowania i korzystania z prysznica zamykaj drzwi, a po zakończeniu czynności wywietrz pomieszczenie. 

Możesz również przygotować własny osuszacz powietrza. W miejscach, w których pojawia się wilgoć rozstaw miseczki wypełnione ryżem lub sodą oczyszczoną. Produkt te wykazują właściwości higroskopijne, dzięki czemu będą skutecznie pochłaniać nadmiar wilgoci z powietrza. Innym rozwiązaniem jest też użycie białej kredy.

Więcej o: