Po co na czapce jest pompon? Kiedyś pełnił bardzo ważną funkcję

Czy zastanawialiście się, po co na czapce umieszcza się pompon? Choć obecnie pełni on rolę stricte dekoracyjną, został wymyślony z zupełnie innego powodu. Pierwotnie nosiła go tylko określona grupa osób. Do czego służył?

Od wielu lat czapki z pomponem są jednym z najchętniej wybieranych nakryć głowy, Dostępność wielu wzorów i kolorów sprawia, że nawet najbardziej wybredni znajdą model, który będzie im odpowiadał. Pasują do wielu jesiennych i zimowych stylizacji. Mało kto wie, że pompon powstał w konkretnym celu. I nie chodziło o funkcję ozdobną.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Czapki z pomponem od lat nie wychodzą z mody. Mało kto wie, z jakiego powodu zostały zaprojektowane

Gdy za oknem robi się chłodno, czapka powinna być nieodłącznym elementem naszej garderoby. Doskonale chroni głowę przed niskimi temperaturami oraz wiatrem. Odpowiednio dobrana, może pełnić także rolę dekoracyjną. Obecnie dostępnych jest mnóstwo kształtów, wzorów i kolorów. Od lat królują jednak te z pomponem na czubku. Okazuje się, że powstały nie bez powodu.

Pompony miały bardzo praktyczne zastosowanie. Dopiero później traktowano je jako ozdobę

Historia czapek z pomponem sięga XVIII wieku, kiedy to francuscy marynarze narzekali, że schodząc pod podkład, często uderzali się w głowy o niskie sufity. W odpowiedzi na ich skargi zaprojektowano czapki z pomponami. Puchata kulka miała pełnić rolę amortyzującą uderzenia i chronić głowę przed uderzeniem.

Obecnie pompony na czapkach pełnią rolę głównie dekoracyjną

Dopiero po jakimś czasie moda na czapki z pomponem przeniknęła do reszty społeczeństwa. Oczywiście z ich praktycznego zastosowania dalej się korzysta, jednak mało kto o tym wie. Dziś pompon służy głównie jako element dekoracji. Ogromny wybór modeli i wzorów sprawia, że nawet najbardziej oporne osoby znajdą coś dla siebie. Choć czapki nie są uwielbianym elementem garderoby, warto je nosić dla własnego zdrowia i komfortu.

Więcej o: