Wyjmij go z szafki kuchennej i natrzyj nim zlew. Szybko odzyska dawny blask

Regularne czyszczenie zlewu jest bardzo ważne, jednak kluczem do tego, by długo wyglądał jak nowy, jest odpowiednia impregnacja. Na szczęście nie potrzebujesz drogich, sklepowych preparatów, bo świetnie poradzi sobie też produkt z kuchennej szafki. Sprawdź, czy go masz.

Warto regularnie dbać o czystość zlewu, jednak zwykłe mycie detergentem może nie wystarczyć. Okazuje się, że kluczem do tego, by sprzęt służył jak najdłużej, jest jego impregnacja. Na szczęście nie trzeba w tym celu kupować specjalistycznych preparatów. Coraz większą popularność zyskuje przecieranie powierzchni olejami jadalnymi, na przykład kokosowym, rzepakowym czy słonecznikowym. To, na który z nich się zdecydujesz, nie ma większego znaczenia — wybierz ten, który akurat masz w kuchennej szafce. Dzięki zastosowaniu któregokolwiek z nich uzyskasz spektakularny efekt.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Czy zlew granitowy trzeba impregnować? Sprawdź, dlaczego należy o niego dbać

Skuteczne olejowanie zlewu granitowego, tak jak i każdego innego, na przykład stalowego, można przeprowadzić przy pomocy jadalnych olejów, które akurat mamy w domu. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy bez konieczności wydawania ich na drogie preparaty, które nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt.

Impregnowanie zlewu jest tak samo ważne, jak jego regularne czyszczenie. Najlepiej robić to co najmniej raz na dwa tygodnie. Dzięki temu wcześniejsze ryski zostaną wygładzone, kolejne nie powstaną tak łatwo, a sprzęt będzie błyszczał jak nowy. 

Jak impregnować zlew olejem? Prosta metoda ze spektakularnym efektem

Przed olejowaniem zlewu w pierwszej kolejności należy go odpowiednio przygotować poprzez usunięcie resztek jedzenia i talerzy oraz umycie powierzchni gąbką z delikatnym detergentem. Kolejnym krokiem jest wytarcie jej do sucha i przygotowanie wybranego oleju. Nie musisz mieć go dużo — wystarczy zaledwie kropla lub dwie, dlatego to świetny sposób na pozbycie się zalegających resztek produktu.

Nałóż olej na gąbkę, ręcznik papierowy lub miękką ściereczkę i wetrzyj go w zlew. Kontynuuj proces do czasu, gdy powierzchnia przestanie się kleić. Jeśli użyjesz zbyt dużo tłuszczu, zlew może wyglądać nieestetycznie. Z tego względu ważne jest wyczucie i zachowanie umiaru. Warto przeprowadzać impregnację wieczorem przed pójściem spać, by zetrzeć nadmiar oleju dopiero rano. To sprawi, że bez dużego nakładu czasu i pieniędzy zlew będzie błyszczący.

Więcej o: