Jak odpowiedzieć na życzenia świąteczne? Zapomnij o "wzajemnie"! Gotowe wzory do wysłania

Wraz z nadchodzącym Bożym Narodzeniem coraz częściej będziemy otrzymywać życzenia - składane osobiście, telefonicznie lub online. Niektórzy wysyłają także kartki. Na pewno nie powinniśmy pozostawić ich bez odpowiedzi. Jak odpowiedzieć na życzenia świąteczne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Składanie bożonarodzeniowych życzeń to jedna z piękniejszych tradycji, która towarzyszy wigilijnej kolacji. Zwyczaj ten sięga XVII, kiedy wierzono, że wszystkie wypowiedziane w tym magicznym czasie prośby i pragnienia na pewno się spełnią. Zanim zasiądziemy przy stole, najpierw symbolicznie łamiemy się opłatkiem. Pozostałym bliskim wysyłaliśmy listy, później kartki, aż w końcu, wraz z nadejściem telefonów komórkowych i internetu — dzwonimy lub ślemy życzenia z pomocą SMS-ów czy Messengera. Niezależnie od formy przekazu, warto zachować tę tradycję, gdyż z pewnością wywołuje uśmiech na niejednej twarzy.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Wysil się na coś więcej niż "dziękuję" lub "wzajemnie"

Jak się zachować, gdy odbierzemy życzenia od przyjaciół lub rodziny? Zdecydowanie nie powinniśmy ich zignorować! W odpowiedzi dobrze nie ograniczać się do jednego, dwóch słów. Choć zazwyczaj używamy samego "dziękuję" (lub "wzajemnie"), twoim bliskim na pewno będzie miło, jeśli napiszesz coś więcej. Pamiętaj, by wysłać odpowiedź w ten sam sposób, w jaki otrzymałeś życzenia. Forma często zależy od tego, kim dla ciebie jest składający. Osobom, z którymi łączą się kumpelskie relacje, możesz podziękować w formie wierszyka lub rymowanki, z kolei zwierzchnikom, szefowi, nauczycielowi, w bardziej oficjalnym tonie. 

Jak podziękować za życzenia? Gotowe wzory

Dobrze, aby twoje podziękowania nie ograniczały się do jednego, dwóch słów, tylko żeby wyrażały coś więcej i pokazały, że naprawdę cieszysz się z wiadomości. Nie tylko same życzenia, ale także podziękowanie od serca może wywołać wzruszenie i uśmiech na twarzy. Powinny być szczere i serdeczne. Wystarczy naprawdę niewiele, by tradycyjne "dziękuję" zabrzmiało dużo cieplej. Jak mogą brzmieć?

  • Pięknie dziękuję za pamięć oraz cudowne życzenia! Twoja wiadomość wywołała uśmiech na mojej twarzy. Jeszcze raz, Wesołych Świąt!
  • Wielkie dzięki za życzenia! Mam nadzieję, że wszystkie się spełnią. Bardzo mi miło, że o mnie pamiętasz!
  • Serdecznie dziękuję za tak piękne i pełne ciepła życzenia. Mam nadzieję, że się spełnią!
  • Bardzo dziękuję za życzenia i pamięć! Nawet nie wiesz, jaką przyjemność mi sprawiły. 

Pamiętaj, że jeśli chcesz odpowiedzieć komuś, kto wcześniej nie dostał od ciebie życzeń, warto je załączyć wraz z podziękowaniami.

Więcej o: