Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Składanie bożonarodzeniowych życzeń to jedna z piękniejszych tradycji, która towarzyszy wigilijnej kolacji. Zwyczaj ten sięga XVII, kiedy wierzono, że wszystkie wypowiedziane w tym magicznym czasie prośby i pragnienia na pewno się spełnią. Zanim zasiądziemy przy stole, najpierw symbolicznie łamiemy się opłatkiem. Pozostałym bliskim wysyłaliśmy listy, później kartki, aż w końcu, wraz z nadejściem telefonów komórkowych i internetu — dzwonimy lub ślemy życzenia z pomocą SMS-ów czy Messengera. Niezależnie od formy przekazu, warto zachować tę tradycję, gdyż z pewnością wywołuje uśmiech na niejednej twarzy.
Jak się zachować, gdy odbierzemy życzenia od przyjaciół lub rodziny? Zdecydowanie nie powinniśmy ich zignorować! W odpowiedzi dobrze nie ograniczać się do jednego, dwóch słów. Choć zazwyczaj używamy samego "dziękuję" (lub "wzajemnie"), twoim bliskim na pewno będzie miło, jeśli napiszesz coś więcej. Pamiętaj, by wysłać odpowiedź w ten sam sposób, w jaki otrzymałeś życzenia. Forma często zależy od tego, kim dla ciebie jest składający. Osobom, z którymi łączą się kumpelskie relacje, możesz podziękować w formie wierszyka lub rymowanki, z kolei zwierzchnikom, szefowi, nauczycielowi, w bardziej oficjalnym tonie.
Dobrze, aby twoje podziękowania nie ograniczały się do jednego, dwóch słów, tylko żeby wyrażały coś więcej i pokazały, że naprawdę cieszysz się z wiadomości. Nie tylko same życzenia, ale także podziękowanie od serca może wywołać wzruszenie i uśmiech na twarzy. Powinny być szczere i serdeczne. Wystarczy naprawdę niewiele, by tradycyjne "dziękuję" zabrzmiało dużo cieplej. Jak mogą brzmieć?
Pamiętaj, że jeśli chcesz odpowiedzieć komuś, kto wcześniej nie dostał od ciebie życzeń, warto je załączyć wraz z podziękowaniami.