Dodaj łyżkę do wody, a zamiokulkas ci się odwdzięczy. Banalny trik, aby pięknie rósł i wypuścił nowe liście

Zamiokulkas zamiolistny to niezwykle popularna roślina o soczyście zielonych liściach. Nie jest wymagający, wybacza wiele błędów i jest wyjątkowo odporny. By wspomóc jego rozwój, warto sięgnąć po ten domowy nawóz.

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Zamiokulkas potrafi wiele wybaczyć. Z tego powodu często nazywany jest żelazną rośliną. Jest odporny na niedobór wody i światła czy ataki szkodników. Jednak rośnie stosunkowo wolno i nie toleruje przelania. By wzmocnić tę roślinę i wspomóc jej prawidłowy wzrost, warto nawozić ją wodą z dodatkiem żelatyny.

Jak pielęgnować zamiokulkas? Jak podlewać roślinę?

Zamiokulkas świetnie czuje się w stanowisku półcienistym lub zacienionym. Przy zbyt dużym nasłonecznieniu na jego liściach mogą pojawić się brązowe plamy. Dobrze jest co jakiś czas obracać doniczkę, by kwiat rósł równomiernie i nie wyginał się w kierunku okna. Choć toleruje wiele błędów, kiepsko znosi przeciągi i przelanie. Zdecydowanie lepiej jest go przesuszyć. W okresie wegetacji dobrze, by podłoże było stale wilgotne. Jesienią i zimą ogranicz podlewanie, a przed nawodnieniem upewnij się, że podłoże przeschło.

Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Podlej go żelatyną, a zamiokulkas ci podziękuje

Jednym z domowych nawozów, które warto stosować w pielęgnacji zamiokulkasów jest woda z dodatkiem żelatyny. Choć brzmi to niecodziennie, ten produkt dostarczy roślinie niezbędny do rozwoju i wzrostu azot. Wzmocni korzenie i korzystnie wpłynie na wygląd i kondycję liści. Dzięki żelatynie będą soczyście zielone, a roślina szybko wypuści nowe. Jak przygotować taki nawóz?

  • Podgrzej szklankę wody. Dodaj łyżkę żelatyny i zamieszaj.
  • Po przestudzeniu rozcieńcz mieszankę 3 szklankami wody.

Taką miksturą podlewaj rośliny raz w miesiącu. Ten nawóz sprawdzi się w pielęgnacji zamiokulkasa, skrzydłokwiatu czy innych roślin zielonych. Nawozy z dodatkiem azotu najlepiej stosować w okresie wegetacji, wiosną, latem i wczesną jesienią. Zimą lepiej sięgać po mieszanki bogate w potas lub ograniczyć nawożenie.

Więcej o: