Przyczyny mokrych czy zaparowanych okien bywają różne. Czasem powodem jest nadmiar wilgoci w pomieszczeniach, czasem winna jest po prostu fizyka. Codzienne wycieranie zapoconych okien jest męczące. Skraplająca się na szybach woda może prowadzić do rozwoju pleśni, podobnie jak nadmiar wilgoci. To stanowi już zagrożenie dla naszego zdrowia. Sprawdź, jak temu zaradzić.
Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
By uniknąć mokrych czy pocących się okien, pamiętaj przede wszystkim o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Zimą rób to szybko, ale intensywnie, jesienią możesz uchylić okno na dłużej. Wystarczy 15 minut wietrzenia dziennie. Zadbaj też o właściwą wentylację i kontroluj poziom wilgotności powietrza przy pomocy higrometru. O czym jeszcze warto pamiętać?
Pomocne w walce z mokrymi szybami będą nie tylko pochłaniacze wilgoci, lecz także te domowe sposoby. Dzięki temu zaparowane okna w domu nie będą już problemem.
Parujące czy pocące się okna to częsty problem w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli problem pojawia się sporadycznie, przyczyną może być chwilowy wzrost wilgotności w domu, np. po wywieszeniu sporej ilości prania czy intensywnym gotowaniu. Często przyczyną są różnice w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, mówimy wtedy o punkcie rosy. Dla pomieszczenia, w którym jest 20 stopni i wilgotność na poziomie 50%, punkt rosy wynosi 9,2 stopnie. To naturalne zjawisko, którego nie sposób uniknąć, w szczególności w sezonie grzewczym, gdy na dworze robi się coraz chłodniej. Problem pojawia się wtedy, gdy szyby są notorycznie mokre, szczególnie po nocy, a w rogach okien zaczyna pojawiać się pleśń. Wtedy przyczyną mogą być niewłaściwa wentylacja i cyrkulacja powietrza w domu.