Tłuste plamy na pomniku granitowym? 3 łyżki tego produktu sprawią, że będzie lśnił czystością

Wraz ze zbliżającym się 1 listopada odwiedzamy groby bliskich, by doprowadzić je do porządku i przygotować na Dzień Wszystkich Świętych. Ze względu na zalegający kurz, brud i zaschnięty wosk bywa to trudnym zadaniem. Jak usunąć plamy na pomniku granitowym oraz czym zmyć wosk z pomnika?

Zaschnięty wosk może być nie lada wyzwaniem dla osób, które chcą doprowadzić groby bliskich do porządku. Jego usunięcie bywa problematyczne, zwłaszcza że nie chcemy uszkodzić powierzchni pomnika. Na szczęście z pomocą przyjdą nam domowe, sprawdzone sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Czym umyć pomnik z granitu? Z pomocą delikatnych środków usuniesz tłuste plamy na pomniku granitowym

Mimo że granit to jeden z najtrwalszych materiałów, nieodpowiednie czyszczenie może spowodować, że powstaną na nim nieestetyczne plamy. Do jego mycia najlepiej sprawdzi się ciepła, czysta woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo płynu do zmiękczania tkanin. Używaj tylko miękkich ściereczek lub gładkiej strony gąbki. Pamiętaj, że płyty z granitu nie pastujemy. Jeśli chcesz nadać mu połysk, możesz wykorzystać ocet. Wystarczy, że do litra wody dodasz 2-3 łyżki. 

Czym usunąć wosk z pomnika? Wykorzystaj ocet

W pierwszej kolejności dokładnie zamieć płytę i przemyj ją ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie zajmij się zaschniętym woskiem. Rozprawisz się z nim z pomocą wcześniej wspomnianego octu. Do litra wody dodaj 3 łyżki produktu, namocz w roztworze gąbkę i delikatnie umyj pomnik. Na koniec bardzo dokładnie wytrzyj go do sucha ściereczką z mikrofibry. Po zaschniętych śladach po parafinie czy stearynie nie będzie śladu.

Uwaga! Zanim użyjesz octu, sprawdź, czy nie odbarwia płyty. W tym celu przemyj nim delikatnie niewidoczny fragment. Pamiętaj, że ocet nie nadaje się do marmuru.

Tłusta plama po wosku na pomniku. Jak się jej pozbyć?

Także w przypadku tłustych plam po wosku możesz sięgnąć po ocet. Nada się też sok z cytryny, jednak ze względu na jego właściwości rozjaśniające, sprawdź najpierw, czy nie odbarwi płyty. Nie używaj jej marmuru. Jeśli wszystko jest w porządku, wylej lub wyciśnij go bezpośrednio na tłustą plamę, a następnie wytrzyj do sucha czystą ściereczką.

Czym zmyć wosk z pomnika z marmuru i lastryko? Zrób skuteczną pastę

Tłuste plamy na pomniku z lastryko lub marmuru usuniesz z pomocą pasty z sody oczyszczonej. Dodaj do niej trochę wody i nanieś na tłuste plamy. Po chwili dokładnie i starannie zetrzyj pozostałości ściereczką. Pamiętaj, by w przypadku lastryko i marmuru zawsze dokładnie wycierać pomnik, gdyż woda może je uszkodzić.

Więcej o: