Kiedyś nosiła je królowa Polski. Dzisiaj to najrzadziej wybierane imię. Kto jeszcze znalazł się na liście?

Zbliżamy się do końca roku. Na stronie rządowej możemy już znaleźć informacje dotyczące tego, jakie imiona były w Polsce nadawane najczęściej w pierwszej połowie 2022 roku. Wśród zwycięzców nie było zaskoczeń. A jakie imiona nadajemy najrzadziej?

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Rodzice coraz częściej eksperymentują w tej kwestii i szukają oryginalnych pomysłów. Inni kierują się modą i wybierają jedne z najpopularniejszych imion. A jak było w pierwszej połowie 2022 roku? Podpowiadamy, które imiona królowały, a które nie są popularne w Polsce.  

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Będzie ulica imienia Igi Świątek? "Dla nas jest wyjątkową osobą"

Najpopularniejsze imiona dla chłopca w Polsce 2022. Brak zaskoczeń na liście 

W pierwszej połowie 2022 roku najpopularniejsze imię męskie nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Na pierwszym miejscu nadal jest Antoni. Tak samo było także w 2021 roku. Imię wywodzi się od starożytnego rzymskiego rodu Antonii. Najsłynniejszą postacią tego rodu był oczywiście Marcus Antonius, czyli Marek Antoniusz. Popularny był również Jan, Aleksander i Franciszek.  

Doda Doda w stringach. W sieci zawrzało. "Prawie 40 lat i takie piękne ciało"

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki w Polsce 2022. Rodzice wciąż stawiają na "Mądrość" 

Na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynki w Polsce w pierwszej połowie 2022 roku także nie ma zaskoczeń. Króluje wciąż "mądrość", czyli Zofia. Jest to imię pochodzenia greckiego i w Polsce występuje od XII wieku. Na podium znalazły się także Zuzanna, Hanna i Maja. Popularne w ostatnich latach Julia spadło na szóste miejsce.  

Najmniej lubiane imiona w 2022 roku. Polacy z nich rezygnują 

Najrzadszym imieniem w roku 2022 było damskie imię pochodzenia germańskiego — Iwa. Otrzymały je tylko dwie dziewczynki. Na drugim miejscu znalazła się Aldona. Jest to imię księżniczki litewskiej i królowej Polski z dynastii  Giedyminowiczów, która żyła w XIV wieku. Aldona pochodzi od staropruskiego miana Aldegut lub białoruskiego Ałdonia, będącego przekształceniem greckiego imienia Eudokia. Jeśli chodzi o imiona męskie, najmniej popularny był Ambroży. Rodzice nie decydowali się często także na Jamiego, Serafina i Rajana.  

Więcej o: