Wybór imienia dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Rodzice coraz częściej eksperymentują w tej kwestii i szukają oryginalnych pomysłów. Inni kierują się modą i wybierają jedne z najpopularniejszych imion. A jak było w pierwszej połowie 2022 roku? Podpowiadamy, które imiona królowały, a które nie są popularne w Polsce.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W pierwszej połowie 2022 roku najpopularniejsze imię męskie nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Na pierwszym miejscu nadal jest Antoni. Tak samo było także w 2021 roku. Imię wywodzi się od starożytnego rzymskiego rodu Antonii. Najsłynniejszą postacią tego rodu był oczywiście Marcus Antonius, czyli Marek Antoniusz. Popularny był również Jan, Aleksander i Franciszek.
Na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynki w Polsce w pierwszej połowie 2022 roku także nie ma zaskoczeń. Króluje wciąż "mądrość", czyli Zofia. Jest to imię pochodzenia greckiego i w Polsce występuje od XII wieku. Na podium znalazły się także Zuzanna, Hanna i Maja. Popularne w ostatnich latach Julia spadło na szóste miejsce.
Najrzadszym imieniem w roku 2022 było damskie imię pochodzenia germańskiego — Iwa. Otrzymały je tylko dwie dziewczynki. Na drugim miejscu znalazła się Aldona. Jest to imię księżniczki litewskiej i królowej Polski z dynastii Giedyminowiczów, która żyła w XIV wieku. Aldona pochodzi od staropruskiego miana Aldegut lub białoruskiego Ałdonia, będącego przekształceniem greckiego imienia Eudokia. Jeśli chodzi o imiona męskie, najmniej popularny był Ambroży. Rodzice nie decydowali się często także na Jamiego, Serafina i Rajana.