Jak zrobić wiązankę na cmentarz? Prosty i ekologiczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy

Ruch zero waste staje się coraz bardziej popularny. Zamiast wyrzucać, wolimy wykorzystywać ponownie. Powoli wkracza także na cmentarze, gdzie co roku walają się tony śmieci. Zamiast kupować nowe dekoracje, wykonaj je sam. Będzie taniej i bardziej ekologicznie. Jak zrobić wiązankę na cmentarz?

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród 

Według obliczeń, podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych, na przeciętnym cmentarzu pojawia się nawet 200 ton odpadów. Z każdego grobu usuwamy od 3 do 9 kilogramów zużytych zniczy i wiązanek, z czego wszystko ląduje na śmieciach, a ze względu na brak segregacji — nie podlega recyklingowi. Wspominanie zmarłych i dekorowanie ich grobów na stałe wpisało się w Polską tradycję i jest ważnym zwyczajem, który warto pielęgnować. Zamiast przy okazji zaśmiecać planetę, można zrobić to w bardziej ekologiczny, lecz równie efektywny, sposób. Piękne znicze i wiązanki możemy wykonać samodzielnie, w myśl zasady less waste lub zero waste.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Majcher: Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie

Własnoręcznie zrób znicz szklany. Zaoszczędzisz czas oraz zadbasz o środowisko

Wykonanie znicza jest proste i szybkie. Potrzebujesz zaledwie kilku rzeczy:

  • słoik, wypalony, szklany znicz, lub mała gliniana doniczka,
  • wosk — pszczeli lub sojowy,
  • knot,
  • ołówek.

Jak wykonać znicz? To banalnie proste

  1. Dokładnie umyj zużyty znicz lub słoik. Jeśli zdecydowałaś się na to drugie, upewnij się, że jest odporny na wysokie temperatury.
  2. Knot delikatnie zawiąż na środku ołówka i wpuść pionowo do słoika. Ołówek postaw na szczycie naczynia — dzięki temu knot będzie cały czas w pozycji pionowej i nie wpadnie do środka
  3. Wosk rozpuść w kąpieli wodnej. Gdy będzie lekko płynny, przelej go do słoika lub znicza. 
  4. Odstaw na godzinę, by wosk ostygł. Dla lepszego efektu możesz wystawić go na okno albo balkon. Odradzamy studzenia w lodówce, gdyż może popękać.

Czy wiesz, że na wielu cmentarzach są tzw. zniczodzielnie? To specjalne miejsca, gdzie ludzie zostawiają zużyte znicze, których już nie potrzebują. Każdy może tam przyjść i zabrać to, czego potrzebuje. 

Jak zrobić wiązankę na cmentarz? Wystarczy, że pójdziesz do lasu na spacer

W domu możesz wykonać także niedrogą lub zupełnie darmową wiązankę na grób. Najlepiej, aby była bez plastikowych elementów. Będziesz potrzebować jedynie kawałka drewna albo drutu, które możesz opleść na przykład zwykłym bluszczem. Dodaj do tego dary jesieni — kasztany, żołędzie, jarzębinę, oraz rośliny. Wystarczy, że przejdziesz się na spacer do parku albo lasu, by wrócić z prawdziwymi skarbami, które później wykorzystasz do wieńca. 

Więcej o: