Czym i jak prać firanki? Wystarczy, że będziesz o tym pamiętać, a pozostaną śnieżnobiałe i czyste

Firanki to element dekoracyjny, który znajduje się w prawie każdym polskim domu. Dodają uroku i zapewniają odrobinę prywatności. Wiele osób jednak nie wie, jak prać firanki, żeby były cały czas białe. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, żeby wyglądały jak nowe.

Raz na jakiś czasu musimy w naszym domu wyprać wszystkie firanki. Żeby zrobić to dokładnie, należy pamiętać o kilku rzeczach i kupić odpowiednie środki. Niestety zwykły proszek do prania nie zawsze jest w stanie pokonać brud. Jak prać firanki, żeby były białe i czyste? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Jak prać firanki, żeby ich nie zniszczyć? Ta czynność powinna być wykonywana kilka razy w roku 

Firanki, podobnie jak kurtki puchowe czy dywany, to rzeczy, które nie wymagają częstego czyszczenia. Większości z nas ich zdejmowanie i pranie kojarzy się ze świątecznymi porządkami. Czy jednak to wystarczy? Okazuje się, że należy prać je częściej. Odpowiedni przedział to od 4 do 6 miesięcy, czyli mniej więcej 2-3 razy w roku w równych odstępach. W tym czasie firanki mogą stracić swój śnieżny kolor i potrzebować odświeżenia. Chociaż mogłoby się wydawać, że materiał nie jest narażony na wiele zabrudzeń, codziennie wpływają na niego promienie słoneczne, zanieczyszczenia z zewnątrz i smog. Dodatkowo, na firankach może się osadzać kurz czy też zapachy z gotowania.  

W jakiej temperaturze prać firanki? O tych zasadach warto pamiętać 

Już przed praniem należy pamiętać o ważnym kroku. Zanim włożysz firanki do pralki, namocz je w czystej wodzie lub z dodatkiem płynu do naczyń. Pozostaw je na ok. 15-30 minut. Potem możesz przejść do prania. Pamiętaj, żeby złożyć je w kostkę.  

Możesz umieścić firanki w specjalnym woreczku, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu zaciągnięć. Zawsze musisz pamiętać natomiast o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Idealne będzie 30 stopni i program bez wirowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że firanki odzyskają swój śnieżnobiały wygląd, dodaj do prania łyżeczkę sody oczyszczonej lub skorupki po jajkach w lnianym woreczku.  

 Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród 

Więcej o: