Jak przezimować pelargonie w piwnicy bez okna? Istnieje na to banalny sposób

Pelargonie należą do roślin kwitnących przez długi czas, bo mogą to robić nawet do późnej jesieni! Wyjątkowo niszczące okazują się jednak dla nich mroźne temperatury. Chcąc dłużej cieszyć się tym rodzajem kwiatów, należy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Przedstawiamy kilka domowych porad, które pomogą ci przezimować pelargonie.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Jednak przy nadejściu mroźnych dni, wymagają one od nas specjalnej opieki. Jeżeli poprawnie się nimi zajmiemy, to nie tylko ponownie zakwitną w przyszłym roku, lecz także będziemy mogli wyhodować z nich nowe sadzonki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku prawidłowo przezimować pelargonie. 

Agnieszka Kaczorowska Kurtka Kaczorowskiej za 1215 zł jest idealna na każdą pogodę

Jak prawidłowo przezimować pelargonie? To naprawdę proste!

Chcąc przechować pelargonie na zimę w doniczkach, zaleca się przenieść je w miejsce, gdzie będzie nie tylko chłodno, ale też słonecznie. Doskonale sprawdzi się tu m.in. weranda lub klatka schodowa. Od czego zacząć? 

Na początku usuń z roślin kwiatostany i suche liście. Następnie, jeżeli zauważysz, że pędy są zbyt długie, delikatnie przytnij je o 2/3 lub połowę wysokości. Najlepszą temperaturą do przechowywania pelargonii będzie ta między 5 a 12 stopniami Celsjusza. Donice ustaw tak, by każdej roślince zapewnić równomierny dostęp do światła. Ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów - najlepiej co 3-4 tygodnie. 

Jeżeli zdecydujesz się na zimowanie pelargonii na parapecie w pokoju, zadbaj o to, aby temperatura nie przekroczyła tu 19 stopni Celsjusza. Konieczne wtedy będzie również nawożenie i częstsze podlewanie. Warto zwrócić także uwagę, aby pod parapetem, na którym stoją pelargonie, nie znajdował się kaloryfer. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prosty sposób na zimowanie pelargonii? Z pomocą przychodzi torba papierowa!

Jeżeli nie masz w swoim najbliższym otoczeniu dogodnego miejsca do zastosowania powyżej przedstawionej metody, nic straconego! Wystarczy papierowe torba lub kartonowe pudełko, a pelargonie przechowasz nawet w piwnicy lub garażu! Co zrobić krok po kroku? 

Na początku delikatnie wyjmij przycięte rośliny z doniczek i umieść je w kartonowym pudełko lub papierowej torbie. Tak jak wspomniano o tym we wcześniejszej metodzie - postaw je w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie utrzymywać się pomiędzy 5-12 stopniami Celsjusza. Dostęp do światła okazuje się tu wyjątkowo zbędny. W ten sposób pelargonie "prześpią" zimą, gromadząc w pędach wodę. Nie zapominaj jednak o ich regularnym nawadnianiu! Raz w miesiącu włóż ich korzenie do wody na 1-2 godziny. W tym też momencie możesz sprawdzić, czy nie zaczęło dziać się z nimi coś niepożądanego. 

Więcej o: