Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Jednak przy nadejściu mroźnych dni, wymagają one od nas specjalnej opieki. Jeżeli poprawnie się nimi zajmiemy, to nie tylko ponownie zakwitną w przyszłym roku, lecz także będziemy mogli wyhodować z nich nowe sadzonki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku prawidłowo przezimować pelargonie.
Chcąc przechować pelargonie na zimę w doniczkach, zaleca się przenieść je w miejsce, gdzie będzie nie tylko chłodno, ale też słonecznie. Doskonale sprawdzi się tu m.in. weranda lub klatka schodowa. Od czego zacząć?
Na początku usuń z roślin kwiatostany i suche liście. Następnie, jeżeli zauważysz, że pędy są zbyt długie, delikatnie przytnij je o 2/3 lub połowę wysokości. Najlepszą temperaturą do przechowywania pelargonii będzie ta między 5 a 12 stopniami Celsjusza. Donice ustaw tak, by każdej roślince zapewnić równomierny dostęp do światła. Ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów - najlepiej co 3-4 tygodnie.
Jeżeli zdecydujesz się na zimowanie pelargonii na parapecie w pokoju, zadbaj o to, aby temperatura nie przekroczyła tu 19 stopni Celsjusza. Konieczne wtedy będzie również nawożenie i częstsze podlewanie. Warto zwrócić także uwagę, aby pod parapetem, na którym stoją pelargonie, nie znajdował się kaloryfer.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Prosty sposób na zimowanie pelargonii? Z pomocą przychodzi torba papierowa!
Jeżeli nie masz w swoim najbliższym otoczeniu dogodnego miejsca do zastosowania powyżej przedstawionej metody, nic straconego! Wystarczy papierowe torba lub kartonowe pudełko, a pelargonie przechowasz nawet w piwnicy lub garażu! Co zrobić krok po kroku?
Na początku delikatnie wyjmij przycięte rośliny z doniczek i umieść je w kartonowym pudełko lub papierowej torbie. Tak jak wspomniano o tym we wcześniejszej metodzie - postaw je w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie utrzymywać się pomiędzy 5-12 stopniami Celsjusza. Dostęp do światła okazuje się tu wyjątkowo zbędny. W ten sposób pelargonie "prześpią" zimą, gromadząc w pędach wodę. Nie zapominaj jednak o ich regularnym nawadnianiu! Raz w miesiącu włóż ich korzenie do wody na 1-2 godziny. W tym też momencie możesz sprawdzić, czy nie zaczęło dziać się z nimi coś niepożądanego.