Żyją razem, a jednak osobno. Jeśli związek jest oparty tylko na wspólnym mieszkaniu i spłacie kredytu, przychodzi moment, kiedy to za mało. Samotność w związku, dodajmy – pozornie szczęśliwym związku – zaczyna przytłaczać.
Człowiek czuje się strasznie samotnie zarówno kiedy się ciągle kłóci, jak i kiedy panuje wokół cisza, taka niby grzeczność i układność, ale podszyta zimnem. Myślę, że człowiek może czuć się samotnie również wtedy, kiedy w parze dzieją się rzeczy pozornie wspólne
- wyjaśnia psycholożka Katarzyna Miller w rozmowie z zwierciadlo.com.
Lubimy być doceniani. Bez względu na płeć. Jeśli brakuje tego w związku, na dłuższą metę szukamy ucieczki. Dla kobiet szczególnie istotne jest to, żeby partner zauważał, doceniał. I to we wszystkich aspektach – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Dla kobiet szczególnie ważna jest rozmowa. Nie od święta, niewymuszona. Chcą rozmawiać o rzeczach ważnych i o drobiazgach. O tym, jak minął dzień, gdzie pojadą na wakacje, a także o uczuciach, samopoczuciu. Rozmowa powinna być uważna, skupiona na obu stronach. Nie polega tylko na zadaniu pytania, trzeba jeszcze słuchać odpowiedzi.
Emocjonalna nieobecność rodzi się z rutyny. Gdy dołożymy do tego samotność, brak rozmowy, przepis na klęskę mamy gotowy. Jeśli partner blokuje się, nie chce pokazać emocji, kobieta walczy. Pyta, ucieka się do psychoterapii. Ale bez zaangażowania drugiej strony niewiele zdziała.