Dlaczego kobiety odchodzą? Nie zawsze chodzi o zdrady. Jest wiele mniej oczywistych powodów

Czasami miłość nie wystarcza. To frazes. Ale jakże prawdziwy! Kochają, ale podejmują decyzję o rozstaniu. Trudną decyzję, okupioną bólem i często wieloletnim cierpieniem. Dlaczego jednak kobiety decydują się odejść od ukochanych? Zdrady czy przemoc to brutalne, ale oczywiste powody

Razem, a jednak osobno

Żyją razem, a jednak osobno. Jeśli związek jest oparty tylko na wspólnym mieszkaniu i spłacie kredytu, przychodzi moment, kiedy to za mało. Samotność w związku, dodajmy – pozornie szczęśliwym związku – zaczyna przytłaczać.

Człowiek czuje się strasznie samotnie zarówno kiedy się ciągle kłóci, jak i kiedy panuje wokół cisza, taka niby grzeczność i układność, ale podszyta zimnem. Myślę, że człowiek może czuć się samotnie również wtedy, kiedy w parze dzieją się rzeczy pozornie wspólne

- wyjaśnia psycholożka Katarzyna Miller w rozmowie z zwierciadlo.com.

Zobacz wideo Britmann: To, że o czymś nie rozmawiamy, nie oznacza, że tego nie ma

Brak uznania 

Lubimy być doceniani. Bez względu na płeć. Jeśli brakuje tego w związku, na dłuższą metę szukamy ucieczki. Dla kobiet szczególnie istotne jest to, żeby partner zauważał, doceniał. I to we wszystkich aspektach – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Brak rozmowy

Dla kobiet szczególnie ważna jest rozmowa. Nie od święta, niewymuszona. Chcą rozmawiać o rzeczach ważnych i o drobiazgach. O tym, jak minął dzień, gdzie pojadą na wakacje, a także o uczuciach, samopoczuciu. Rozmowa powinna być uważna, skupiona na obu stronach. Nie polega tylko na zadaniu pytania, trzeba jeszcze słuchać odpowiedzi.

Emocjonalna nieobecność

Emocjonalna nieobecność rodzi się z rutyny. Gdy dołożymy do tego samotność, brak rozmowy, przepis na klęskę mamy gotowy. Jeśli partner blokuje się, nie chce pokazać emocji, kobieta walczy. Pyta, ucieka się do psychoterapii. Ale bez zaangażowania drugiej strony niewiele zdziała.

Więcej o: