Ulgi dla seniorów w 2022 roku nie tylko w podatkach. Jak zaoszczędzić? Jest kilka sposobów

Ulgi dla seniorów to dla wielu najstarszych obywateli w obliczu rosnącej inflacji, sposób na oszczędności w domowym budżecie. Przypominamy zatem kilka zniżek, które zostały stworzone specjalne z myślą o tej grupie.

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Jak można zaoszczędzić w 2022 roku? Jest na to kilka sposobów. Przypominamy najpopularniejsze z nich, dzięki którym seniorzy mogą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulgi PKP dla seniorów. Oszczędności aż na dwa sposoby 

Seniorzy poruszający się pociągami PKP mogą skorzystać z dwóch rodzajów zniżek. Pierwsza z nich wynosi 30 procent i przysługuje każdej osobie po 60. roku życia, która okaże dowód tożsamości. Jest to tzw. bilet seniora. Dwa razy w roku można skorzystać też z ulgi ustawowej, która wynosi 37 procent i obowiązuje  na przejazdy w 2. klasie wszystkimi kategoriami pociągów "PKP Intercity" S.A. w komunikacji krajowej. Wystarczy posiadać zaświadczenie wydane np. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz po okazaniu dokumentu tożsamości.

Ulgi dla seniorów na leki. Skorzystają tylko wybrani 

Po 75. roku życia część seniorów ma szansę na otrzymanie bezpłatnych leków. Dotyczy to wyłącznie medykamentów znajdujących się na wykazie Ministerstwa Zdrowia, które są stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Apteka wyda je bezpłatnie wyłącznie na receptę, na której w polu "kod uprawnień dodatkowych" będzie znajdował się symbol "S". 

Polski Ład dla seniora. Korzyści odczują przede wszystkim ci pracujący, ale nie tylko 

Rządowa reforma podatków, czyli Polski Ład dla seniorów wprowadziła dwie istotne zmiany. Pierwszą z nich jest wyższa kwota wolna od podatku (30 000 zł), dzięki czemu emeryci ze świadczeniami do 2500 zł brutto miesięcznie nie muszą odprowadzać podatku. Drugą zaś jest tzw. zerowy PIT. Seniorzy, którzy mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej, otrzymają dodatkową ulgę w wysokości 85 528 zł rocznie, co w połączeniu z nową kwotą wolną oznacza, że podatek zostanie naliczony dopiero od 115 528 zł. 

Więcej o: