Kiedy są Andrzejki 2022? To ostatnia szansa na huczną zabawę przed adwentem

Kiedy są Andrzejki 2022? To wyjątkowy wieczór, podczas którego sięgamy po odrobinę magii i wróżb. Święto, choć nieoficjalne, na stałe wpisało się w naszą tradycję. Obchodzimy je już w przyszłym miesiącu. Kiedy dokładnie?

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród

Wielkimi krokami zbliżają się Andrzejki — noc pełna czarów i magii, kiedy szukamy odpowiedzi dotyczących naszej przyszłości. Tego dnia wszyscy mężczyźni o imieniu Andrzej obchodzą imieniny oraz organizowane są liczne zabawy z wróżbami. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Kiedy są Andrzejki 2022? To nie tylko jeden dzień

Andrzejki to magiczny wieczór. Obchodzimy je z nocy z 29 na 30 listopada. W tym roku będzie to noc z wtorku na środę. 

Kiedy są Andrzejki? Ten dzień to nie tylko imieniny Andrzeja, ale także ostatnia szansa na huczną zabawę przed adwentem

Andrzejki potocznie nazywamy ostatkami. To nieoficjalne święto, które na stałe wpisało się w polską tradycję. Każdego roku obchodzimy je w tę samą noc — wigilię dnia świętego Andrzeja. Mało kto wie, że z początku zwyczaj ten miał charakter matrymonialny i dotyczył jedynie niezamężnych panien, którym wróżono w odosobnieniu. Dziś Andrzejki świętujemy wspólnie i często traktujemy je jako ostatnią okazję do zorganizowania hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

Oto pomysły na śmieszne przepowiednie na przyszłość

Andrzejki to wieczór pełen zabaw i przepowiadania przyszłości. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście wróżenie z wosku — rozpuszczoną parafinę przelewamy przez dziurkę od kluczyka tak, by wpadła do umieszczonej pod spodem miski z wodą. Wyciągamy powstały kształt i oświetlamy, by z jego cienia móc wyczytać, co nasz czeka.

Jeśli szukacie swojej drugiej połówki, ta wróżba pomoże poznać jej imię. Z papieru wycinamy dwa serca, a następnie wypisujemy na nich imiona — na jednym damskie, na drugim męskie. Wróżba polega na przebijaniu szpilką serca z drugiej strony tak, by nie ich nie widzieć. To, na które trafisz, będzie nosić twoja druga połówka.

Przepowiadanie, które z naszych marzeń ma największą szansę się spełnić, to mniej znany zwyczaj. Weź kilka karteczek i na każdej wypisz po jednym pragnieniu. Następnie złóż je na cztery i wrzuć do miski z wodą. Kartka, która wypłynie pierwsza, zawiera marzenie, które najprawdopodobniej się spełni.

Oczywiście nawet w tak szczególnym dniu, jakim są Andrzejki, wróżby należy traktować z przymrużeniem oka — najlepiej jako miłe spędzenie czasu.

Więcej o: