Jak wyczyścić zamszowe buty, żeby ich nie zniszczyć? Potrzebne produkty już masz

Moda na zamszowe buty powraca każdej jesieni, jednak utrapieniem może być dbanie o wygląd materiału, z którego są wykonane. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że obuwie będzie mogło służyć przez lata. Jak wyczyścić zamszowe buty? Odpowiednie produkty nie muszą być drogie.

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szansę na zyskanie wyjątkowych nagród.

Zamszowe buty pięknie prezentują się na stopach. Nic więc dziwnego, że moda na nie powraca w każdym sezonie jesiennym i zimowym. Niestety nie zawsze decydujemy się na zakup ze względu na nieznajomość zasad pielęgnacji tworzywa, z którego są wykonane. Sprawdź, jak dbać o zamszowe obuwie. Warto wykorzystać domowe sposoby pielęgnacji, by szybko zapomnieć o drogich, sklepowych specyfikach. Nie dość, że są tanie, to na dodatek ekologiczne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Jak wyczyścić zamszowe buty? Wypróbuj proste, domowe sposoby

Jeśli chcesz skutecznie i tanio wyczyścić zamszowe buty, zapomnij o drogich preparatach lub wizytach w profesjonalnych pralniach. Takie usługi nie należą do tanich, a świetny efekt można uzyskać również w domowych warunkach. Wystarczy poznać kilka sposobów pielęgnacji obuwia.

  1. Gumka do ścierania lub skórka od chleba — Jeśli zabrudzenia są niewielkie i mają postać kreseczek, przetrzyj je białą gumką do ścierania ołówka lub pieczywem. Ważne, by nie robić tego za mocno, bo silne tarcie może doprowadzić do zniszczenia materiału.
  2. Wyczyść buty parą wodną z czajnika — Zagotuj wodę i przytrzymaj buty przez kilka sekund nad unoszącą się parą. Po wyschnięciu obuwie będzie odświeżone. Sposób nie szkodzi butom tak, jak bezpośrednie działanie wody.
  3. Regularnie szczotkuj buty — Tym sposobem usuniesz nagromadzony pył, piasek i kurz.
  4. Zastosuj mieszankę sody oczyszczonej i mleka — Rozpuść łyżkę sody w szklance mleka, wetrzyj specyfik delikatnie w zabrudzenia i pozostaw do wyschnięcia.

Jennifer Lopez w krótkim stroju. Fani nie wierzą własnym oczom: Tylko na nią spójrzcie! (zdjęcie ilustracyjne) Jennifer Lopez w krótkim stroju. Fani nie wierzą własnym oczom: Tylko spójrzcie!

Jak czyścić buty zamszowe? Nigdy nie zapominaj o prawidłowym suszeniu

Najważniejszym elementem dbania o zamszowe obuwie jest staranie się, by nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą. Z tego względu lepiej zrezygnować z noszenia ich w deszczowe dni. Jeśli jednak dojdzie do zamoczenia, odstaw buty do wysuszenia w naturalnej pozycji, w temperaturze pokojowej. Unikaj stawiania ich na grzejniku, wystawiania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub przyspieszania procesu ciepłym powietrzem z suszarki do włosów, bo może to uszkodzić materiał.

Czyszczenie fug Jak wyczyścić fugi? Domową pastę za 2 zł zrobisz z dwóch produktów

Więcej o: