Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szansę na zyskanie wyjątkowych nagród.
Emerytura wynagradza ciężko przepracowane lata. Wielu ludzi martwi się jednak, jak wyliczyć kwotę przysługującego świadczenia i czy wystarczy ona na odpoczynek i resztę życia bez większych zmartwień. Sprawdź, z jakich czynników składa się wysokość emerytury.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jednym z najważniejszych czynników służących do wyliczenia emerytury są odprowadzane składki. To jednak niejedyna okoliczność, która wpływa na wysokość świadczenia. Należy wziąć pod uwagę:
Algorytm służący do obliczenia wysokości emerytury jasno wskazuje, że im dłużej pracownik znajduje się na rynku pracy i odprowadza składki, tym więcej uzbiera kapitału emerytalnego. Tę podstawę należy podzielić przez średni czas dalszego życia od momentu przejścia na emeryturę i tym samym uzyska się sumę przysługującego świadczenia. Prognozowana wysokość emerytury to kwota brutto. Jeśli chcesz samodzielnie wyliczyć kwotę, możesz skorzystać z kalkulatora znajdującego się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Świadczenie emerytalne zależy od osiągnięcia minimalnego wieku oraz stażu pracy. To znaczy, że osoby, które nigdy nie pracowały zarobkowo, nie otrzymają emerytury. Przepisy wskazują, że pieniądze przysługują tym, którzy są w stanie udokumentować lata pracy:
Zdarza się, że kobiety wychowujące dzieci przerywają karierę zawodową, by w pełni oddać się macierzyństwu. Pojawia się wtedy problem, jak wyliczyć emeryturę. Okazuje się, że rodzic, który wychował co najmniej 4 dzieci i z tego względu nie mógł podjąć pracy lub nie uzyskał praw do świadczenia, może liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości najniższej emerytury.