Aborcja bez podawania przyczyny. Finlandia liberalizuje prawo

Refforma ta "dotyczy podstawowego prawa kobiet do decydowania o sobie, swoim ciele i życiu" - uważa przedstawicielka fińskiej partii konserwatywnej. Parlament Finlandii przeglosował nowelizację ustawy, liberalizującą dostęp do aborcji. Pojawiły się dwie znaczące zmiany.
Zobacz wideo Bilety za 10 zł w kinach w całej Polsce. W multipleksach i kinach studyjnych prawdziwe Święto kina

Od 2023 roku kobiety w Finlandii nie będą musiały podawać przyczyny, aby uzyskać dostęp do aborcji. Ponadto, przerwanie ciąży do 12. tygodnia będzie możliwe tylko i wyłącznie na prośbę kobiety i za zgodą jednego lekarza. Wcześniejsze przepisy przewidywały możliwość przeprowadzenia terminacji ciąży za poświadczeniem dwóch lekarzy.

Aborcja bez podawania przyczyny. Finlandia liberalizuje przestarzałe prawo

"Oczywiście uważamy ten za zbędny. To kobieta najlepiej wie, czy potrzebuje aborcji. Decydowanie o swoim ciele powinno być pozostawione nam, a nie lekarzom" - napisała w mediach społecznościowych Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

 

Nowelizację ustawy dotyczącej prawa aborcyjnego fiński parlament przegłosował w środę. Według przedstawicielki konserwatywnej Koalicji Narodowej, reforma dotychczas obowiązującego w tym zakresie prawa była "bardzo potrzeba", ponieważ - jak zauważyła prawniczka - "dotyczy podstawowego prawa kobiet do decydowania o sobie, swoim ciele i życiu".

Fińskie prawo w tej materii określane było jako przestarzałe i zbyt restrykcyjne - jego zapisy sięgały 1970 roku. Liberalizację dostępu do aborcji zapoczątkowała petycja obywatelska sprzed dwóch lat. Pod inicjatywą podpisało 50 tysięcy Finek i Finów.

Polskie prawo jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie

Przypomnijmy, że w Polska jest jednym z krajów, w którym obowiązuje najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja w przypadku ciężkich, nieodwracalnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją - delegalizując tym samym trzecią przesłanką do wykonania terminacji ciąży, ustaloną w tzw. kompromisie aborcyjnym  i tak wyjątkowo restrykcyjnym - z 1993 r. Obecnie kobiety w Polsce mogą legalnie wykonać aborcję tylko w dwóch przypadkach: kiedy ciążą zagraża życiu i zdrowiu osoby ciężarnej lub powstała w wyniku czynu zabronionego.

Więcej o: