Prawie każdy z nas ma to w domu. Oto najciekawsze wynalazki stworzone przez kobiety

Kobieta powinna tylko siedzieć w domu, sprzątać i opiekować się dziećmi? Ten powielany przez naszych pradziadków stereotyp już dawno przestał funkcjonować. Chociaż przez wieki kobiety nie mogły pochwalić się swoimi osiągnięciami, dzisiaj doskonale wiemy, co im zawdzięczamy.

Często słyszymy o wielkich wynalazkach czy odkryciach dokonanych przez mężczyzn. Już od dziecka, na lekcjach historii uczymy się jedynie o takich wynalazcach jak Thomas Edison, Nikola Tesla czy Leonardo da Vinci. Okazuje się, że wiele odkryć, z których korzystamy do dzisiaj, zawdzięczamy właśnie kobietom. Które z nich są najciekawsze? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Górnicy z Jastrzębia walczą z brudnym powietrzem

Zmywarka stworzona przez kobietę. Prawie każdy z nas ma ją w domu 

Zmywarka to sprzęt, bez którego wiele z nas nie wyobraża sobie dzisiaj naszej kuchni. Wynalazek zawdzięczamy Josephine Cochrane, która opatentowała urządzenie już w 1886 roku! Pierwszy egzemplarz sprzętu został zainstalowany w jej własnym domu, a jego konstrukcja była niemal identyczna ze współcześnie produkowanymi zmywarkami. Dzięki wynalazkowi Cochrane oszczędzamy dzisiaj nie tylko czas, ale też pieniądze i wodę.  

Aktorka, która była genialną wynalazczynią. Chcąc pomóc aliantom wymyśliła WiFi 

Hedy Lamarr na pewno wiele z nas kojarzy dzisiaj jako kultową aktorkę czasów wojny. Gwiazda wystąpiła w takich filmach jak "Ekstaza", "Samson i Dalila" czy "Towarzysz X". Zawdzięczamy jej nie tylko niezapomniane role, ale też WiFi! Jak to możliwe, że za narodziny bezprzewodowego internetu odpowiedzialna jest aktorka? Okazuje się, że Lamarr miała także stricte technologiczne zainteresowania. Próbując pomóc aliantom podczas II Wojny Światowej, zaprezentował amerykańskiej marynarce wojennej patent na radio o widmie rozproszonym. Miał on uniemożliwić przechwytywanie informacji przez wroga. Wynalazek jest postrzegany jako prekursor dzisiejszego WiFi.   

Za stworzenie wycieraczek samochodowych odpowiedzialna jest kobieta! 

Wyobrażacie sobie, że kiedyś ludzie musieli wychylać się z pojazdu lub zatrzymywać się w specjalnym miejscu, żeby ręcznie przecierać szybę w samochodzie podczas opadów? Tak właśnie było, póki Mary Anderson nie opracowała pierwszego modelu wycieraczek w 1902 roku. Były one sterowane poprzez pociągnięcie specjalnego przycisku wewnątrz pojazdu.

Więcej o: