To pewne! Nadchodzą ważne zmiany w legitymacji emeryta. Wejdą w życie już na początku 2023 roku

Osoby, które posiadają legitymację emeryta, mogą liczyć na wiele ulg i zniżek, zwłaszcza w 2022 roku. Od nowego roku zajdzie jednak istotna zmiana, która z pewnością dla niektórych będzie dużym ułatwieniem. Wiemy, kiedy dokładnie wejdzie w życie.

Emeryci i renciści, którzy posiadają legitymację emeryta, mogą skorzystać ze specjalnych przywilejów, które gwarantują zastrzyk gotówki.  Osoby należące do tej grupy, powinny wiedzieć o nadchodzących zmianach. Okazuje się, że nowe przepisy w sprawie legitymacji emeryta wejdą w życie już od nowego roku.  

  Więcej treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Legitymacja emeryta i rencisty. Do czego upoważnia dokument? 

Osoby mającej ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, mogą ubiegać się o legitymację emeryta i rencisty z ZUS. Dokument uprawnia do korzystania z dodatkowych zniżek. Seniorzy mogą zyskać: 

  • Odliczenie kosztów (powyżej 100 zł) zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku,  
  • Zniżki na leki,  
  • Darmowe leki (jeśli skończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym), 
  • Zwolnienie z części opłat podczas rehabilitacji,  
  • Zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,  
  • Zniżki w komunikacji miejskiej, 
  • Zniżki w teatrach, muzeach czy kinach, 
  • Zwolnienie z abonamentu RTV (jeśli spełniają jeden z warunków: skończyli 75 lat; są zaliczani do I grupy inwalidzkiej; są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi; ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia). 

Zmiany w legitymacji emeryta 2023. Kiedy wejdą w życie? 

Do tej pory legitymacje emeryta-rencisty były wydawane w formie plastikowej karty przypominającej dowód osobisty bądź prawo jazdy. Od 1 stycznia 2023 roku będzie można ją otrzymać również w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji mobilnej mObywatel. Będzie trzeba jedynie dodać do wirtualnego portfela dokument mLegitymacja. Nie trzeba jednak koniecznie wymieniać dokumentów. Dotychczas wydane zachowają swoją ważność.  

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród

Więcej o: