Dlaczego po seksie warto iść do toalety? Prosta czynność może zapobiec chorobom

Sikanie zaraz po stosunku wielu osobom może wydawać się czymś zaskakującym. Warto jednak mieć świadomość, że czynność ta, mimo że mało romantyczna, ma działanie ochronne, jeśli chodzi o infekcje.

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród >>

Zobacz wideo Pomaska: Ten rząd nie prowadzi polityki, która sprzyjałaby kobietom

W czasie stosunku bakterie partnerów lub partnerek są wmasowywane w cewkę moczową. Dlatego też lekarze ginekolodzy i położnicy często przypominają, że po seksie kobiety powinny oddawać mocz. Najlepiej jest zrobić to tuż po wytrysku. Co więcej, po oddaniu moczu warto także umyć okolice intymne. 

Dlaczego to takie ważne?

Sikanie zaraz po stosunku może mieć działanie ochronne, jeśli chodzi o infekcje pęchrza moczowego lub cewki moczowej.

 - Podczas współżycia bakterie, które znajdują się w okolicach przedsionka pochwy, mogą zostać przeniesione do ujścia cewki moczowej. Tak więc oddanie moczu może oczyścić ujście cewki, zwłaszcza że jest to płyn jałowy - mówił w rozmowie z naszym serwisem dr Tomasz Basta, ginekolog-położnik.

To nie jest antykoncepcja

Lekarz przypomniał także o tym, że oddawanie moczu po stosunku w żadnym wypadku nie jest antykoncepcją. Co ciekawe, z tego typu mitami możemy nadal spotkać się między innymi na forach internetowych. 

Ujście cewki moczowej znajduje się w przedsionku pochwy, co uniemożliwia wypłukanie jakiejkolwiek treści znajdującej się w pochwie. Nasienie męskie ma konsystencję kleistej zawiesiny, która jest deponowana w okolicach sklepienia pochwy, dzięki czemu plemniki mają do pokonania krótszą drogę do szyjki macicy. Zarówno szyjka macicy, jak i sklepienie pochwy znajdują się bardzo głęboko, oddanie moczu nie ma żadnego wpływu na wypłukanie znajdujących się tam plemników i nie zabezpiecza w żaden sposób przed zajściem w ciążę

- powiedział ekspert. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: