Czy 2 listopada jest wolny od pracy i szkoły? Sprawdź, jak przedłużyć święta i bezpiecznie dotrzeć do celu

Czy 2 listopada jest wolny od pracy i zajęć szkolnych? To pytanie zadają sobie zarówno dzieci jak i dorośli. W listopadowe święta oprócz odwiedzin na grobach bliskich organizujemy spotkania rodzinne. Kiedy jest idealny czas na wspólny obiad i jak zaplanować bezpieczną podróż?

1-2 listopada - wolne dni od pracy w listopadzie 2022. Sprawdź świąteczny kalendarz 

Czy 1 i 2 listopada to dni wolne od pracy? Na początku warto wspomnieć, że za potoczną nazwą Święto Zmarłych stoją dwie daty: 1 i 2 listopada. Zgodnie z tradycją katolicką:

  • 1 listopada wypada Dzień Wszystkich Świętych - uroczystość, upamiętniająca chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia. 
  • 2 listopada w Dzień Zaduszny Kościół katolicki w liturgii wspomina wyznawców Chrystusa, którzy odeszli i potrzebują modlitwy, aby osiągnąć życie wieczne po śmierci. 

2 listopada wolny od pracy? Kiedy wrócimy do obowiązków? 

Zastanawiasz się, czy 2 listopada jest wolny od pracy? Listopadowe święta to czas modlitwy, zadumy i refleksji, ale też podtrzymania rodzinnych więzi. Wolne od obowiązków zawodowych i szkolnych mamy tylko pierwszego dnia, czyli we wtorek (1 listopada), środa (2 listopada) jest dniem roboczym, ale przy odpowiednio wcześnie rozpisanym urlopie można zyskać dodatkowy czas. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Dzień wolny 2 listopada - jak wydłużyć święta? 

Dzień wolny 2 listopada może wydłużyć okres świąteczny. W podróż w rodzinne strony można wybrać się już w ostatni weekend października, czyli 29 i 30 października. A jeśli dodatkowo udałoby się wziąć urlop 31 (szkoły z reguły nie prowadzą w tym dniu zajęć szkolnych) i 2, oprócz 1 listopada można zyskać, aż cztery dodatkowe dni na odwiedzanie grobów bliskich i rodzinne spotkania. 

Czy 2 listopada jest wolny od pracy - zasady bezpiecznej podróży 

W 2021 roku podczas Wszystkich Świętych na polskich drogach doszło do 288 wypadków. Policjanci co roku prowadzą akcję "Znicz", która poza wzmożoną kontrolą na drogach ma edukować kierowców na temat bezpiecznej jazdy. Poniżej kilka wskazówek jak bezpiecznie dotrzeć do celu. 

2 listopada dzień wolny i wskazówki od policji: 

  • Jeśli to tylko możliwe zrezygnuj z samochodu i wybierz się na cmentarz pieszo lub komunikacją miejską. 
  • Przed podróżą samochodem sprawdź zmiany w organizacji ruchu oraz miejsca postojowe przy cmentarzach. 
  • Jedź zgodnie z przepisami i dostosuj prędkość do zmieniających się warunków na drodze. 
  • Wieczorem przed podróżą zrezygnuj z picia alkoholu. 
  • Nie zostawiaj cennych przedmiotów na widoku w zamkniętym samochodzie. 
  • Skup się podczas parkowania i zapewnij sobie jak najlepszą widoczność, do kolizji podczas Wszystkich Świętych dochodzi często przy próbie parkowania. 
  • Zabierz ze sobą komplet dokumentów i sprawdź wcześniej, czy Twoje ubezpieczenie jest nadal aktualne. 
  • Jeśli chcesz ominąć tłumy, zrób sobie 2 listopada dzień wolny od pracy i wybierz się na cmentarz poza świątecznym szczytem. 

Na koniec dnia liczy się pamięć o zmarłych, nawet jeśli nie uda nam się dotrzeć do celu w pierwszych dniach listopada, w kalendarzu pozostanie aż 363 dni na odwiedziny i modlitwę. 

Zobacz też: Chryzantemy - jak samodzielnie wyhodować równą kwiecistą kulę na Wszystkich Świętych? Sprawdzone porady

Więcej o: