Wszystkich Świętych 2022. Drożyzna dotarła na cmentarze? Emeryci: Nie narzekamy, nie płaczemy

1 listopada Polacy zgromadzą się na cmentarzach, żeby uczcić pamięć o zmarłych bliskich. Czy kupując znicze i wiązanki w 2022 roku, nadwyrężą domowy budżet? Według badań przeprowadzonych przez UCE Research i Hiper-Com Poland produkty te podrożały o 19,1 proc. Odwiedziliśmy warszawskie cmentarze, żeby sprawdzić, czy cmentarna drożyzna dotknęła mieszkańców stolicy.

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na Gazeta.pl.

We wrześniu bieżącego roku inflacja wyniosła 17,2 proc. Według badań przeprowadzonych przez UCE Research i Hiper-Com Poland ceny zniczy w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły średnio o 19,1 proc. Jak wskazano, drożyznę widać najbardziej w supermarketach - znicze są droższe nawet o 38,2 proc. Odwiedziliśmy sprzedawców na warszawskich cmentarzach, żeby zapytać ich, czy ceny są wyższe niż w ubiegłych latach. O opinię na ten temat zapytaliśmy również klientów. 

Emeryci: Nie narzekamy, nie płaczemy

Na stoiskach przed cmentarzami znicze są droższe. Wynika to ze wzrostu cen szkła i parafiny. Jednak jak zauważają nasi rozmówcy, raz w roku Polacy i tak pozwolą sobie na taki wydatek i nie będą z niczego rezygnować.

Raz na rok to można się poświęcić i parę groszy więcej zapłacić. Jak człowiek jest oszczędny, to zawsze na chleb ma

- podkreśliła jedna z rozmówczyń.  

Ceny kwiatów natomiast pozostają podobne do zeszłego roku. Pan Grzegorz, który od 20 lat handluje  chryzantemami pod Cmentarzem Bródnowskim, twierdzi, że co roku ceny są te same.

Od 10 do 35 zł 

- wskazuje. Mimo to klientów jest mniej niż w ubiegłych latach. Jeszcze 28 października zainteresowanie kwiatami było niewielkie.

Jest nie za duży ruch. W poprzednie lata handlowałem już od 9 października

- mówi. 

Nie wiem, czy ludzie pieniędzy nie mają. Coś z tym jest chyba. Może czekają na ostatni dzień, bo kradną

- dodał.

DLOWR Jakie kwiaty wybrać na cmentarz? Z tych zrezygnuj. Powód jest ważny

Więcej o: