Zniżki dla seniorów, o których wiele osób nie ma pojęcia. Wystarczy wniosek, aby zaoszczędzić pieniądze

Nie wszyscy seniorzy zdają sobie z tego sprawę, że istnieją zniżki dla emerytów, które mogą znacznie ułatwić im życie. Dzięki nim skorzystają z rabatu do 30 procent, lub otrzymają prawo do nabycia np. leków, całkowicie za darmo. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Emeryci w 2022 roku otrzymali trzynastą i czternastą emeryturę. Wzrosła również najniższa emerytura, która zwiększy się także w przyszłym roku. Niestety, mimo wielu możliwych do zdobycia świadczeń, nie każdy senior jest zadowolony ze swojego dochodu. Warto dowiedzieć się, jakie zniżki może jeszcze otrzymać. Niektóre z nich sprawią, że nie zapłaci ani grosza. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Podwyżki cen na cmentarzach dotknęły seniorów?

Zniżki dla emerytów to m.in. legitymacja emeryta. Co gwarantuje?

Legitymacja emeryta jest bardzo ważna, jeśli senior chce zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Znaczenie ma np. podczas kupowania leków w aptece, bowiem z legitymacją istnieje możliwość, aby odliczyć od podatku koszt ich zakupu (w przypadku kwoty powyżej 100 zł). Biorąc udział w różnego rodzaju wyjazdach dla seniorów, organizowanych np. w uzdrowiskach, seniorzy z legitymacją emeryta, mają szansę na zwrot części opłat. To samo tyczy się np. zakupu karnetu na zajęcia dla emerytów.

Zniżki dla emerytów, a nawet szansa na zwolnienie z opłat za leki

Najstarsi obywatele, którzy ukończyli 75 lat, są zwolnieni z opłat, wybierając się do apteki po niektóre medykamenty. Istnieje bowiem lista leków, które dla emerytów po 75. roku życia są całkowicie darmowe. Pełna lista obejmuje m.in. choroby wieku podeszłego, a więcej szczegółów znajduje się tutaj.

Zniżki dla emerytów, którzy korzystają ze sprzętów RTV. Są zwolnieni z abonamentu

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, są całkowicie zwolnieni z płacenia abonamentu za sprzęt RTV. Biorąc pod uwagę, że opłaty miesięczne wynoszą 7,50 zł i 24,50 zł, w ciągu roku zaoszczędzą 90 zł i 294 zł.

Oprócz powyższych zniżek seniorzy mogą też np. zaoszczędzić na komunikacji miejskiej. Jadąc (dwa razy w roku) PKP, senior otrzyma zniżkę w wysokości 37 proc. Oprócz tego zyskają:

  • 30 proc. - gdy bilet zakupiony jest 21-30 dni przed wyjazdem
  • 20 proc. - gdy bilet zakupiony jest 14-20 dni przed wyjazdem
  • 10 proc. – gdy bilet zakupiony jest 7-13 dni przed wyjazdem.
Więcej o: