Czym wyczyścić srebro, by odzyskało dawny blask? Z pomocą przyjdzie produkt z łazienki

Niezależnie od tego, jak dbasz o srebro, prędzej czy później stanie się matowe i pokryje nieestetycznym nalotem. Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym będzie wyglądało jak nowe. Co więcej, wykorzystasz do nich produkty, które już masz. Czym wyczyścić srebro, by lśniło?

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród.

Każda miłośniczka biżuterii z pewnością ma w swojej kolekcji coś ze srebra. Niestety, brak regularnego czyszczenia, kontakt z wodą i kosmetykami — to wszystko sprawia, że na pierścionkach, bransoletkach, kolczykach i łańcuszkach pojawia się ciemny nalot. Choć nie jest oznaką słabej jakości metalu, wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Jak się go pozbyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Jak wyczyścić srebro? Nietypowe zastosowanie folii aluminiowej

Najpopularniejszym sposobem na czystą biżuterię ze srebra jest wykorzystanie folii aluminiowej i soli. Wystarczy, że na dnie plastikowego lub szklanego pojemnika wyłożysz folię, wlejesz litr wrzątku, wsypiesz 5 łyżek soli i włożysz srebrne przedmioty. Teraz uzbrój się w cierpliwość i poczekaj, chociaż do momentu, aż woda wystygnie. Ilość czasu jest zależna od poziomu zabrudzeń biżuterii — może się okazać, że potrzebne będą nawet godziny. Gdy nalot zniknie, wyjmij srebro, dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą i delikatnie wytrzyj.

Czym wyczyścić srebro? Wykorzystaj niezawodne duo — sodę oczyszczoną i ocet

Srebro wyczyścisz także z pomocą produktów z kuchni. Do litra gorącej wody wsyp łyżeczkę sody i wlej łyżeczkę octu. Na 15 minut zanurz w roztworze biżuterię, a następnie wyjmij ją, przepłucz pod bieżącą wodą i przetrzyj miękką ściereczką. Biżuteria odzyska dawny blask.

Jak i czym wyczyścić srebro? Skuteczny produkt znajdziesz także w łazience

Jeśli nie boisz się dokładnego czyszczenia, możesz wykorzystać także pastę do zębów. Delikatnie wetrzyj ją w biżuterię, odczekaj kilkanaście minut i spłucz ciepłą wodą. Po osuszeniu wypoleruj srebro z pomocą miękkiej ścierki. Pamiętaj, by nie używać past wybielających!

Więcej o: