W jakiej temperaturze prać buty, by się nie zniszczyły? Dzięki tym wskazówkom będą wyglądały jak nowe

Pranie obuwia w pralce to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na to, aby było czyste. Należy jednak pamiętać, że nie każdy model się do tego nadaje. Jaki program wybrać, z których detergentów skorzystać i w jakiej temperaturze prać buty, by go nie uszkodzić?

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród.

Buty są szczególnie narażone na zabrudzenia, gdyż mają bezpośredni kontakt z podłożem. Należy odpowiednio o nie dbać, by zawsze były czyste i higieniczne. Gdy pranie ręczne okazuje się niewystarczające, wiele modeli możemy wrzucić do pralki. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!

Czy można prać buty w pralce? To zależy od ich rodzaju

Niestety, nie każde buty nadają się do prania w pralce, gdyż możemy uszkodzić nie tylko je, ale także urządzenie. Zdecydowanie nie powinniśmy czyścić w ten sposób obuwia:

  • skórzanego,
  • zamszowego,
  • na obcasie,
  • klejonego,
  • z ostrymi ozdobami, np. ćwiekami,
  • zawierającego membranę.

Do prania w pralce nadają się natomiast szyte buty sportowe, czyli większość adidasów. 

Jak prać buty w pralce, by się nie zniszczyły? Zacznij od metki

Zanim wrzucimy obuwie do pralki, bezwzględnie powinniśmy zaznajomić się z instrukcją od producenta. Znajdziemy ją we wnętrzu buta w postaci białej metki. To właśnie z niej dowiemy się, czy nasz model można prać w pralce, ile stopni i jaki program wybrać.

Jak ustawić pranie i w jakiej temperaturze prać buty? Zastosuj się do tych wskazówek, a będą jak nowe

Przed włożeniem butów do pralki, wyjmij z nich sznurówki i wkładki — je powinieneś uprać ręcznie. Urządzenie nastawiamy na możliwie jak najkrótszy program, najniższą temperaturę, najlepiej 30°C, i najrzadsze obroty, nie wyższe niż 400 na minutę. Do bębna wrzucamy koc albo ręcznik — w ten sposób zminimalizujemy ryzyko mechanicznych uszkodzeń. Buty możemy włożyć także do specjalnego woreczka. Nie wlewaj płynu do zmiękczania, użyj jedynie proszku. Po praniu susz je w temperaturze pokojowej. Nie używaj do tego kaloryfera, czy suszarki, oraz nie wystawiaj na słońce, gdyż mogą się zniszczyć.

Więcej o: