To oficjalne! Seniorki mogą liczyć nawet na 1300 zł do emerytury. Wystarczy spełnić kilka warunków

Te seniorki mogą dostać nawet 1300 złotych do emerytury co miesiąc. O świadczenie mogą ubiegać się również mężczyźni, ale tylko w określonych przypadkach. Na czym polega rodzicielskie świadczenie uzupełniające mama 4+?

Mama 4+ to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, z którego można skorzystać już od 2019 roku. Mogą o nie ubiegać się matki na emeryturze, a także ojcowie w niektórych przypadkach. Wyjaśniamy jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać świadczenie. 

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające mama 4+. Kto może się o nie ubiegać? 

Świadczenie uzupełniające można otrzymać, jeśli nie ma się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania i jest się: 

  • matką, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci, 
  • ojcem, ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. 

Co więcej, aby otrzymać świadczenie, należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także mieć: 

  • polskie obywatelstwo lub 
  • obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub 
  • zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jesteś cudzoziemcem). 

Jaka jest wysokość świadczenia? Niektórzy mogą otrzymać nawet 1300 zł do emerytury 

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy zgłosić o nie wniosek. Druk znajduje się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl. Na stronie znajdziesz też podane informacje, jakie dane musi zawierać prawidłowo wypełniony wniosek oraz jakie dokumenty należy dołączyć.  

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić podstawowe środki do życia dla matek i ojców. Jego kwota zależy od kilku warunków. Jeśli nie pobierasz emerytury ani renty, świadczenie przysługuje Ci w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2021 r. wynosi ona 1250,88 zł i jest co roku waloryzowana. Jeśli jednak pobierasz emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury.

 Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród. 

Więcej o: