Niedługo odbędą się huczne obchody upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę. 11 listopada, w piątek, będziemy mogli zaobserwować biało-czerwone flagi oraz uroczystości i marsze, które będą miały miejsce w wielu miastach. Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapę Europy. Choć odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym, a dokładna data kwestią dyskusyjną, ustawa z 23 kwietnia 1937 roku rozwiała te wątpliwości, ustanawiając dzień 11 listopada jako Święto Niepodległości. Najprawdopodobniej na wybór tego dnia złożyły się dwa wydarzenia. To właśnie wtedy Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad nowo formującymi się oddziałami wojskowymi, a Niemcy podpisały we francuskim Compiègne rozejm, który kończył I wojnę światową. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku.
W piątek, 11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten został ustanowiony świętem narodowym i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły, urzędy oraz większość sklepów będzie nieczynnych. Wyjątek stanowią placówki handlowe, które mogą być czynne w niedziele niehandlowe. Kto może pracować 11 listopada? Według Kodeksu pracy (rozdział VII, art. 151) są to m.in. osoby zatrudnione: