Czy 11 listopada jest wolne? Te osoby mogą pracować w Święto Niepodległości

Już niebawem będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości - jedno z najważniejszych świąt państwowych. Wiele osób zastanawia się, czy 11 listopada jest wolne, co z posłaniem dziecka do szkoły oraz zrobieniem zakupów. Rozwiewamy te wątpliwości.

Niedługo odbędą się huczne obchody upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę. 11 listopada, w piątek, będziemy mogli zaobserwować biało-czerwone flagi oraz uroczystości i marsze, które będą miały miejsce w wielu miastach. Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

11 listopada, co to za święto? 

11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapę Europy. Choć odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym, a dokładna data kwestią dyskusyjną, ustawa z 23 kwietnia 1937 roku rozwiała te wątpliwości, ustanawiając dzień 11 listopada jako Święto Niepodległości. Najprawdopodobniej na wybór tego dnia złożyły się dwa wydarzenia. To właśnie wtedy Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad nowo formującymi się oddziałami wojskowymi, a Niemcy podpisały we francuskim Compiègne rozejm, który kończył I wojnę światową. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku.

Czy 11 listopada jest wolne? Święto Niepodległości — czeka nas dłuższy weekend

W piątek, 11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten został ustanowiony świętem narodowym i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły, urzędy oraz większość sklepów będzie nieczynnych. Wyjątek stanowią placówki handlowe, które mogą być czynne w niedziele niehandlowe. Kto może pracować 11 listopada? Według Kodeksu pracy (rozdział VII, art. 151) są to  m.in. osoby zatrudnione:

  • w transporcie i komunikacji
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  • przy niezbędnych remontach,
  • w zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych,
  • w zakładach służby zdrowia czy innych świadczących usługi na ludności
  • pracownicy hotelarstwa i gastronomii.
Więcej o: