Część seniorów ma szansę na otrzymywanie co miesiąc dodatkowej sumy pieniędzy. Jak otrzymać dożywotni dodatek do emerytury? Trzeba złożyć nie tylko wniosek, ale też spełnić kilka warunków.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Seniorzy po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn 65, mogą wnioskować o dodatkowe 200 zł co miesiąc. Dotyczy to jednak osób, które pracowały w Ochotniczej Staży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i wyjeżdżały do akcji ratowniczych przynajmniej raz w roku. Co istotne, czas czynnej służby musi wynosić 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Wnioski przyjmowane są przez miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej, a środki wypłacane przez ZER MSWiA.
ZUS przyjmuje natomiast wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest to dodatek, a dokładniej wyrównanie świadczenia do aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury. Co miesiąc ZUS może zatem wypłacić maksymalnie 1338,44 zł brutto. Wnioski w ramach programu Mama4+ mogą składać:
Ważne jest przy tym dodatkowo mieszkanie i posiadanie w Polsce ośrodka interesów życiowych przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16 roku życia, posiadanie obywatelstwa polskiego, jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź w przypadku cudzoziemców zalegalizowany pobyt w Polsce.