Jak doczyścić pożółkłe ramy okienne? Dodaj kilka kropel do wody i spryskaj. Będą jak nowe!

Ramy okienne powinny być czyszczone i pielęgnowane znacznie częściej niż same szyby. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a z czasem ich powierzchnia z tworzywa PCV staje się żółta i nieestetyczna. Oto rozwiązania, które pomogą ci doczyścić ramy okienne, by wyglądały jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas domowych porządków wiele z nas zapomina i nie zwraca uwagi na ramy okienne, często skupiając się wyłącznie na czystości samych szyb. To błąd, którego skutki szybko możemy zauważyć w postaci pożółkłych powierzchni. Na szczęście dla zwolenników domowych i sprytnych rozwiązań istnieją metody, które bez trudu wyczyszczą framugi w kilka chwil.

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Jak wyczyścić ramy okienne? Pożółkłe powierzchnie zyskają nowy wygląd

Kluczem do utrzymania nieskazitelnego wyglądu ram okiennych jest ich regularne czyszczenie. Z czasem brud osadzający sie na framugach wsiąknie w plastik, a jego pozbycie się nie należy do najłatwiejszych. Chodzi o okna wykonane z tworzywa PCV. Należy zachować szczególną ostrożność podczas dbania o nie, by uniknąć mechanicznych uszkodzeń i pamiętać, żeby nie stosować silnych detergentów i rozpuszczalników. Produkty mające w składzie chlor i aceton mogą doprowadzić do zniszczenia ram okiennych. Bezpieczną i naturalną opcją jest użycie dobrze znanej w każdym domu sody oczyszczonej.

  1. Wymieszaj jedną szklankę produktu z odrobiną ciepłej wody.
  2. Nałóż powstałą pastę na pożółkłe ramy okienne.
  3. Wyczyść powierzchnie z użyciem miękkiej ściereczki lub gąbki. Szorstkie mogą zarysować powierzchnie.
  4. Soda oczyszczona nie tylko wybieli plastik, ale również ułatwi usunięcie zalegającego osadu.

Delikatne zabrudzenia znikną dzięki tej mieszance. Dodaj kilka kropel cytryny do roztworu

Jeśli zabrudzenia nie są jeszcze tak ciężkie do usunięcia, z powodzeniem możesz sięgnąć po inne zastosowanie. Potrzebne ci będą trzy produkty: 90 ml octu, 120 ml wody i 30 ml soku z cytryny. Wystarczy, że wszystkie produkty zmieszasz w podanych proporcjach i spryskasz powstałą mieszanką ramy okienne. To jeden ze sposobów, który skutecznie usunie zabrudzenia przy regularnym czyszczeniu framug. 

Co więcej, jeśli przeszkadza ci zapach octu, wystarczy, że do roztworu dodasz kilka kropel wybranego olejku eterycznego, np. lawendowego.

Więcej o: