Lęk przed bliskością i zaangażowaniem. Twój partner może być filofobem

Bliskość to jeden z najważniejszych elementów relacji zarówno romantycznej, jak i przyjacielskiej czy rodzinnej. Każdy z nas jej potrzebuje, ale każdy odbiera ją inaczej. Niektórzy z nas zmagają się z silnym lękiem przed bliskością i zaangażowaniem. Czy twój partner jest filofobem i nie jest w stanie cię pokochać?

Niektóre osoby, zamiast cieszyć się bliskością, boją się jej i unikają jej. Szeroka dostępność aplikacji randkowych nie sprzyja osobom z lękiem przed bliskością w zaangażowaniu się w relacje. Dlaczego mają inwestować w związek z kobietą, z którą się spotykają, skoro ta jedyna może być jedno przeciągnięcie w prawo dalej?

Agnieszka KaczorowskaKurtka Kaczorowskiej za 1215 zł jest idealna na każdą pogodę

ROSARIO, ARGENTINA - JANUARY 19, 2017: Man with a white cell phone in his hands. On the screen you can see the Tinder application with a girl profile open. Application.ROSARIO, ARGENTINA - JANUARY 19, 2017: Man with a white cell phone in his hands. On the screen you can see the Tinder application with a girl profile open. Application. Shutterstock

Po co wdawać się w męczące kłótnie i dyskusje, jeśli zaraz możemy poznać kogoś ''idealnego"?

Oczywiście pojęcie idealnego partnera nie istnieje, nie jesteśmy w stanie uniknąć dyskomfortu związanego z konfliktami i dyskusjami w relacji. Są one jej częścią i są niezbędne do zbudowania głębokiego i trwałego związku

Jak rozpoznać osobę z lękiem przed bliskością?

Terapia dla parTerapia dla par Shutterstock

Dla osób cierpiących na lęk przed bliskością praca jest często ważniejsza, niż spędzanie czasu z bliskimi. Zdarza się, że takie osoby decydują się na związki na odległość, mają historię wielu powierzchownych relacji i krótkich związków.

Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy twój partner może zmagać się z lękiem przed bliskością:

  1. Mój partner nigdy nie był w związku małżeńskim lub/i nie mieszkał z poprzednimi partnerami
  2. Poprzednie związki mojego partnera były nietrwałe, krótkie i przelotne
  3. Mój partner ma historię częstych przeprowadzek lub/i zmiany pracy
  4. Mój partner często podkreśla swoją niechęć do zapuszczania korzeni i potrzebę wolności
  5. Na początku relacji mój partner okazywał mi uczucia, a z czasem, gdy relacja się rozwijała zaczął się odsuwać
  6. Mój partner wysyła mi sprzeczne sygnały
  7. Mój partner nie chce wprowadzić mnie do swojej grupy przyjaciół i poznać ze swoją rodziną
  8. Mój partner nie tworzy ze mną długoterminowych planów

Oczywiście objawów lęku przed bliskością i zaangażowaniem jest znacznie więcej, ale jeśli na kilka z tych pytań odpowiedziałaś "tak" istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w relacji z kimś, kto boi się bliskości i zaangażowania.

Co wywołuje lęk przed bliskością i związkiem?

Przede wszystkim warto podkreślić, że mężczyźni zmagający się z lękiem przed bliskością doświadczają go w każdej relacji. Nie ma to nic wspólnego z tobą. Często będąc w relacji z osobą, która boi się związku i bliskości i odsuwa się od nas, zaczynamy wątpić w siebie, swoją atrakcyjność, inteligencje, osobowość, a to błąd! Jeśli mężczyzna boi się zaangażować, będzie przejawiał ten lęk w każdej relacji.

Mężczyźni nie rodzą się tym lękiem. Często jest on wywołany nieprzepracowaną traumą z dzieciństwa taką jak np. rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, lub inną traumatyczną sytuacją. Trauma w dorosłości również może wywołać lęk przed zaangażowaniem.

Zdrada w relacji, ciężki rozwód to wszystko również może wywoływać ten lęk.

Czy twój partner jest filofobem?

FilofobiaFilofobia Shutterstock

Osobom cierpiącym na to zaburzenie towarzyszy paniczny strach przed bliskością z innymi. Chorzy często oprócz dolegliwości ducha doświadczają także objawów somatycznych. Za wszelką cenę unikają jakichkolwiek trwalszych relacji, a nawet okazji do ich zawierania, mimo tego, że czasem bardzo tego pragną. Jest to lęk podświadomy, twój partner więc nie odrzuci bliskości i zaangażowania świadomie. Osoby, które cierpią na filofobię nie potrafią wytłumaczyć swojego zachowania. Emocjonalna intymność wywołuje w nich napięcie, stres, a nawet ataki paniki.

Jak poradzić sobie z lękiem przed bliskością?

CoupleCouple Shutterstock

Lęk przed bliskością da się przezwyciężyć, jeżeli osoba na niego cierpiąca nad sobą pracuje i umie sama przed sobą przyznać, że ma problem. Naprawienie nieprawidłowych wzorców, które mają swoje korzenie w dzieciństwie, jest trudne, ale niezwykle istotne dla rozwoju i przyszłości.

Osobom, które czują, że mogą zmagać się z takim lękiem oraz osobom, które są zaangażowane w relację z osobą, której on dotyka, sugerujemy kontakt z terapeutą, który zaproponuje odpowiednią drogę terapii i będzie w stanie dokonać specjalistycznej analizy. Jeśli u ciebie lub twojego partnera istnieje podejrzenie filofobii, pomoc specjalisty będzie niezbędna.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: