Dodatki dla seniorów 2022. Dodatkowe pieniądze można otrzymać na kilka sposobów

Seniorzy, którzy chcieliby wspomóc domowy budżet, mogą ubiegać się o różnego rodzaju dodatki. Nie przysługują one jednak wszystkim, a wyłącznie tym, którzy spełnią odpowiednie warunki.

Jakie dodatki przysługują seniorom w 2022 roku? Jest ich kilka, ale my przypominamy te najpopularniejsze. Aby otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki, trzeba wcześniej spełnić kilka warunków. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Dodatek pielęgnacyjny 2022. Część seniorów otrzyma go bez wniosku

Osoby z przyznanym prawem do emerytury lub renty, które są całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, mogą złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny. W przypadku seniorów po 75. roku życia ZUS wypłaci środki z automatu. Obecnie wynosi on 256,44 zł. 

Dodatkowe 500 plus dla seniora i nie tylko. Kto może się ubiegać? 

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jak zatem wskazuje nazwa, to nie wiek, a stan zdrowia jest decydujący. Wniosek może złożyć każda pełnoletnia osoba dysponująca jednym z poniższych orzeczeń: 

  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską
  • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Co istotne, ZUS rozpatrzy wnioski tylko tych osób, które nie pobierają świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub ich wysokość nie przekracza 1396,13 zł brutto. W przypadku pozostałych zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". 

200 zł do emerytury co miesiąc i dożywotnio? Tak, ale tylko dla wybranych 

Seniorzy, którzy służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i mają odpowiednio długi okres czynnej służby w działaniach ratowniczych (kobiety 20 lat, mężczyźni 25 lat) mogą złożyć wniosek o 200 zł do emerytury. Przyjmowane są one przez powiatowego lub miejskiego komendanta Straży Pożarnej.

Więcej o: