Emerytura wyższa o 60 procent? Te seniorki mają szansę na ponowne przeliczenie świadczenia

Czy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego opłaca się zrezygnować ze świadczenia na rzecz pracy? Jak przekonuje ZUS tak. Niektórzy eksperci są jednak innego zdania.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazuje, że odroczenie przejścia na emeryturę o jeden rok może oznaczać świadczenie wyższe nawet o 15 procent. Wynika to z faktu, że składki wciąż zasilają konto emerytalne, a ponadto są one corocznie waloryzowane. Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń społecznych Uniwersytetu Warszawskiego Tomasz Lasocki zaznacza natomiast, że nie w stosunku do wszystkich jest to stwierdzenie prawdziwe. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Emerytura wyższa o 60 procent? W przypadku tych seniorek jest możliwa

Wśród osób, dla których nie opłaca się zwlekać z przejściem na emeryturę, zdaniem Lasockiego znajdują się kobiety z prawem do okresowej emerytury kapitałowej. O kim zatem mowa? O seniorkach, które spełniają łącznie następujące warunki:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku,
  • należały do OFE,
  • ukończyły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat,
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
  • mają na subkoncie w ZUS odpowiednią sumę środków tzn. dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego. Od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku jest to zatem 5128,80 zł. 

W jaki sposób kobiety te mogą zyskać? - W momencie, gdy kobieta pobierająca taką emeryturę osiągnie właściwy mężczyznom powszechny wiek emerytalny, to emerytura jest przeliczana automatycznie, bez odliczania pobranych emerytur z głównego konta w ZUS, a jedynie z subkonta. W efekcie kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a skończy 65 lat, po ponownym przeliczeniu przez ZUS będzie miała w zależności od rocznika, emeryturę wyższą o 40-60 proc. - tłumaczy Lasocki.

Praca czy emerytura - co się bardziej opłaca? 

Jak zaznacza więc ekspert, lepszym rozwiązaniem jest przejście na emeryturę i dopiero później kontynuowanie pracy zarobkowej. Wówczas nie będą obowiązywały żadne limity zarobków, a dodatkowo konto zasilą dodatki tj. 13. czy 14. emerytura

W sytuacji, gdyby seniorka zdecydowała się na odłożenie przejścia na emeryturę o rok, jej świadczenie może wzrosnąć o 15 procent, ale jednocześnie straci wyżej wspomniane dodatki. Taka decyzja "zwróci się jej zatem dopiero w 7. roku pobierania emerytury". 

Więcej o: