Zakręcasz grzejniki, aby zaoszczędzić? Może cię to słono kosztować. Na "złodziei ciepła" czekają kary

W dobie szalejącej inflacji i rosnących cen za ogrzewanie, wiele osób z pewnością przykręci nieco grzejniki w sezonie jesienno-zimowym. Jak się okazuje, nie warto jednak przesadzać, gdyż takie próby oszczędzania, mogą słono kosztować.

Ostatnio w mediach było głośno o sytuacji, która spotkała mieszkankę Gdyni. Pani Aleksandrze spółdzielnia mieszkaniowa naliczyła karę w wysokości 496,18 zł za zbyt niskie użycie ogrzewania. Może to nie być jedyny w najbliższym czasie przypadek, gdyż spółdzielnie mają zamiar szukać "złodziei ciepła". 

Marzena RogalskaSukienka Rogalskiej jest idealna na Andrzejki. Ten fason tuszuje to i owo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Oszczędzanie może być droższe, niż się wydaje. Spółdzielnie wyznaczają kary za "zbyt niskie rachunki"

Zakręcasz kaloryfer z myślą, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Efekt może być odwrotny do zamierzonego. Powodem są dolne limity temperatury wyznaczane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ich przekroczenie może wiązać się z obowiązkiem zapłaty kary administracyjnej. 

O ile rządzący zachęcają, do utrzymywania niższych temperatur w pomieszczeniach, to innego zdania są właśnie wspomniane spółdzielnie. – Nie może być tak, że jedni oszczędzają kosztem drugich, bo to jest nic innego jak kradzież ciepła. Wyłączenie ogrzewania w jednym mieszkaniu powoduje straty ciepła w drugim mieszkaniu. – powiedział w rozmowie z money.pl, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Biskupin we Wrocławiu Jarosław Puchalski.

Wysokość kary naliczana jest na podstawie regulaminu rozliczania energii cieplnej danej spółdzielni. 

Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci w domu?Woda na szybach w domu? Rozłóż je w pomieszczeniach i pozbądź się problemu

Ile wynosi minimalna temperatura w domu? Kwestię tę określają przepisy 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w pomieszczeniach "przeznaczonych na stały pobyt ludzi, bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej", w pokojach oraz w kuchni temperatura powinna wynosić co najmniej 20 stopni. Inna temperatura obowiązuje w łazience. Tam musi wynosić przynajmniej najmniej 24 stopnie. 

Więcej o: