W Dzień Zaduszny odbyła się konferencja, na której minister Kamiński i wiceminister Maciej Wąsik przedstawili założenia projektu o świadczeniach rodzinnych po poległych mundurowych. Kiedy projekt wejdzie w życie?
Więcej artykułów przeczytasz na gazeta.pl
Kobiety, które chcą otrzymywać emeryturę po zmarłym mężu, muszą nie tylko zrezygnować ze swojego świadczenia, ale też spełniać jeden w poniższych warunków:
Na stronie gazetaprawna.pl pojawiły się informacje w sprawie zmian dotyczących renty rodzinnej. — Przygotowaliśmy projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy poległych na służbie — poinformował w Dzień Zaduszny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Chcemy, żeby państwo polskie otoczyło opieką najbliższych tych, którzy zginęli. Opiekę pełną, całościową - tak, żeby wdowy, sieroty, jak również rodzice tych, którzy polegli, mogli godnie żyć
— dodał minister.
Kamiński podkreślił, że projekt dotyczy wszystkich służb mundurowych, w tym żołnierzy Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Ochotnicze Straże Pożarne, GOPR czy GOPR. Świadczenie będzie przysługiwać wdowom i wdowcom do końca życia. Zostanie zapewniona także stała opieka nad niepełnoletnimi dziećmi i rodzicami funkcjonariusza czy żołnierza. Wiceszef MSWia jest świadomy, że funkcjonuje już renta rodzinna, jednak jego zdaniem była ona na niewystarczającym poziomie i dlatego powstał projekt. Ma on wejść w życie już w 2023 roku.