Zmiany w emeryturach po mężu? MSWiA przygotowało projekt ustawy. Ma trafić do Sejmu jeszcze w tym roku

Emerytura po mężu to potoczne określenie dla renty rodzinnej. Pomimo nazwy może się o nią ubiegać nie tylko wdowa. Jak podaje gazetaprawna.pl, MSWiA przygotowało nowy projekt ustawy w sprawie świadczenia. O jakie zmiany chodzi?

W Dzień Zaduszny odbyła się konferencja, na której minister Kamiński i wiceminister Maciej Wąsik przedstawili założenia projektu o świadczeniach rodzinnych po poległych mundurowych. Kiedy projekt wejdzie w życie? 

Więcej artykułów przeczytasz na gazeta.pl

Emerytura po mężu 2022. Jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania świadczenia?  

Kobiety, które chcą otrzymywać emeryturę po zmarłym mężu, muszą nie tylko zrezygnować ze swojego świadczenia, ale też spełniać jeden w poniższych warunków:  

  • ukończyć 50 lat, 
  • w chwili śmierci męża nie być zdolna do pracy, 
  • skończyć 50 lat lub stać się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej, 
  • wychowywać dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym, 
  • wychowywać uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji. 

MSWiA przygotowało projekt świadczenia dla rodzin poległych mundurowych. 

Na stronie gazetaprawna.pl pojawiły się informacje w sprawie zmian dotyczących renty rodzinnej. — Przygotowaliśmy projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy poległych na służbie — poinformował w Dzień Zaduszny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.   

Chcemy, żeby państwo polskie otoczyło opieką najbliższych tych, którzy zginęli. Opiekę pełną, całościową - tak, żeby wdowy, sieroty, jak również rodzice tych, którzy polegli, mogli godnie żyć 

dodał minister. 

Kamiński podkreślił, że projekt dotyczy wszystkich służb mundurowych, w tym żołnierzy Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Ochotnicze Straże Pożarne, GOPR czy GOPR. Świadczenie będzie przysługiwać wdowom i wdowcom do końca życia. Zostanie zapewniona także stała opieka nad niepełnoletnimi dziećmi i rodzicami funkcjonariusza czy żołnierza. Wiceszef MSWia jest świadomy, że funkcjonuje już renta rodzinna, jednak jego zdaniem była ona na niewystarczającym poziomie i dlatego powstał projekt. Ma on wejść w życie już w 2023 roku.

Więcej o: