Stworzyła 2681 osobowości, aby przetrwać. Wszystko zaczęło się, kiedy miała 4 lata

W 2019 roku Jeni Haynes z Brisbane trafiła na pierwsze strony gazet, ponieważ była pierwszą osobą w Australii, która zeznawała przeciwko swojemu oprawcy. Był nim 77-letni Richard Haynes, jej ojciec. Poznaj historię dziecka, które stworzyło 2681 osobowości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Richard Haynes, oprawca i ojciec Jeni Haydes został skazany na 45 lat pozbawienia wolności i nie będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe do 2050 roku. Obecnie 52-letnia Jeni swoją odwagą i wyznaniami zainspirowała wiele osób, które przeżyły wykorzystywanie seksualne oraz osoby żyjące z wieloma osobowościami. 

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Po tym, jak jako dziecko była maltretowana przez ojca, Jeni Haynes stworzyła 2681 osobowości

Nadużycia, które zaczęły się, gdy Jeni była jeszcze dzieckiem, są dla większości niewyobrażalne. Fakt, że przeżyła, może być przez niektórych nazywany cudem, ale w rzeczywistości jest to świadectwo niezwykłej siły umysłu Jeni. To, co ją uratowało, to proces dysocjacji, mechanizm obronny, dzięki któremu Jeni stworzyła 2681 odrębnych osobowości, które chroniły ją najlepiej, jak potrafiły przed traumą. Ta armia alter ego obejmowała m.in. czteroletnią Symfonię, nastoletniego miłośnika motocykli Muscles, elegancką Gabrielle, szczerego Judasza i ośmioletniego Ricky'ego.

 

Mechanizm obronny dziewczynki. Osobowości, które pomogły jej przetrwać

Współcześni australijscy eksperci określają stan Jeni jako zaburzenie tożsamości dysocjacyjnej i twierdzą, że jest on silnie powiązany z doświadczeniami skrajnego znęcania się nad dzieckiem w miejscu, które powinno być bezpiecznym środowiskiem. Pierwszą osobowością, którą według Jeni rozwinęła, była Symphony, czteroletnia dziewczynka, która, jak mówi, istnieje w swojej własnej rzeczywistości czasowej. Kobieta w rozmowie z BBC powiedziała:

Cierpiała każdą minutę molestowania ojca, a kiedy molestował mnie, swoją córkę Jeni, nadużywał Symphony.

Z biegiem lat Symphony sama stworzyła inne osobowości, aby znosić nadużycia. Każda z setek osobowości, miała szczególną rolę w zawieraniu elementu nadużycia, niezależnie od tego, czy był to przerażający atak, czy wyzwalający widok i zapach. Kobieta twierdzi, że kolejne osobowości były obroną przed ojcem i jednocześnie oprawcą. Jeni zdradziła, że niektóre z nich pozwoliły jej przetrwać.

  • Muscles to nastolatek stylizowany na Billy'ego Idola. Jest wysoki i nosi ubrania, które podkreślają jego silne ramiona. Jest spokojny i opiekuńczy.
  • Volcano jest bardzo wysoki i mocny, od stóp do głów pokryty czarną skórą. Ma rozjaśnione blond włosy.
  • Ricky ma dopiero osiem lat, ale nosi stary szary garnitur. Jego włosy są krótkie i jaskrawoczerwone.
  • Judasz jest niski i ma rude włosy. Nosi zwykłe szare szkolne spodnie i jasnozielony sweter. Zawsze wygląda, jakby miał coś powiedzieć.
  • Linda/Maggot jest wysoka i szczupła, ma na sobie spódnicę z lat 50. z różowymi aplikacjami pudla. Jej włosy są upięte w elegancki kok i ma zwężające się brwi.
  • Rick nosi ogromne okulary, takie same, jakie nosił Richard Haynes.
 

Rozprawa sądowa Jeni Haynes. Początkowo postawiono 367 zarzutów

W 2019 roku Jeni i jej 2681 alter stawiły czoła swojemu oprawcy na sali sądowej w Sydney. Haynes początkowo został oskarżony o 367 zarzutów, w tym liczne zarzuty gwałtu, nieprzyzwoitej napaści cielesnej na dziecku poniżej 10 lat. Jeni, ze względu na swoją osobowość była w stanie przedstawić szczegółowe dowody na każde przestępstwo w sądzie. Oddzielne tożsamości pomogły jej zachować wspomnienia, które w przeciwnym razie mogłyby zostać utracone, w wyniku traumy. Richard Haynes został skazany na 45 lat więzienia, a sędzia stwierdził, niemożliwe jest, aby wyrok odzwierciedlał wagę krzywdy.

Jeni Haynes uzyskała tytuł magistra i doktora nauk prawnych oraz filozofii, ale z trudem radziła sobie z pracą w pełnym wymiarze godzin. Mieszka z matką, oboje są zależne od emerytur socjalnych, aby przetrwać.

Więcej o: