Masz hałasujące i rozmazujące wodę wycieraczki w samochodzie? Wystarczą 3 minuty, by je naprawić

Jeśli twoje wycieraczki zaczęły hałasować i źle zbierać wodę z szyby, nie kupuj od razu nowych, gdyż na niewiele może się to zdać. Okazuje się, że problem najczęściej leży w innej części. Jak go rozwiązać i co zrobić, aby wycieraczki przestały skrzypieć?

Wycieraczki samochodowe, choć niepozorne, w dużej mierze stanowią o naszym bezpieczeństwu. Odczuwamy to zwłaszcza, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Co zrobić, aby jak najdłużej spełniały swoją funkcję?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Co zrobić, gdy nawet nowe wycieraczki skrzypią i rozmazują wodę? Nie potrzebujesz ich wymienić

Wycieraczki znajdziemy w każdym samochodzie. Z ich pomocą, nawet w deszczowe czy śnieżne dni możemy liczyć na dobrą widoczność, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać. Co zrobić, gdy wycieraczki zaczynają skrzypieć i rozmazywać wodę na szybie, a problem nie znika nawet po zakupie nowych? 

Prosty i skuteczny sposób na głośne wycieraczki. Wystarczą 3 minuty, by je naprawić

Najczęstszym powodem, dlaczego wycieraczka skrzypi, jest źle ustawione ramię. Oznacza to, że nawet zakup nowych nie rozwiąże problemu, gdyż jego źródło tkwi gdzie indziej. Na szczęście istnieje bardzo prosty i szybki sposób na to, jak sobie z nim poradzić.

  1. Ściągnij wycieraczkę
  2. Na samej górze, pomiędzy zakrzywionym elementem ramienia, włóż śrubokręt albo klucz.
  3. Na zasadzie dźwigni, lekko przekrzyw lub pociągnij ramię w przeciwną stronę do tego, jak jest wykrzywiona. Zachowaj ostrożność, by go nie uszkodzić. Chodzi o to, by ramię idealnie, równolegle przylegało do szyby, a nie pod lekkim skosem, gdyż właśnie wtedy źle ułożona wycieraczka skrzypi i rozmazuje wodę.

Pamiętaj, że jeśli cokolwiek w twoim samochodzie cię niepokoi, udaj się do fachowca, który sprawdzi, czy nie miała miejsca jakaś awaria lub usterka. Sprawny samochód gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie jazdy!

 

Dlaczego ramię się odkształca, a wycieraczki hałasują? 

Powodów może być kilka. Najczęstszym z nich jest po prostu zużycie ramienia. Kilka lat ciągłej pracy może sprawić, że się odkształci i nie będzie idealnie przylegało do szyby. To z kolei spowoduje, że gumowa część wycieraczki, zamiast na wprost, będzie pod kątem i przestanie dobrze zbierać wodę, a co więcej, zacznie wydawać irytujący dźwięk.

Więcej o: