"Polski playboy", celebryta lat 50. i 60. Wojciech Frykowski zginął tragicznie w willi Romana Polańskiego

Wojciech Frykowski głównie znany jako mąż Agnieszki Osieckiej w latach 50. i 60. był, jakbyśmy to dzisiaj określili, celebrytą. Bywał w towarzystwie aktorów, reżyserów. Zawsze otaczał się pięknymi kobietami.

Wojciech Frykowski – syn potentata

Wojciech Frykowski urodził się w zamożnej rodzinie. Jego ojciec wzbogacił się zakładając przędzalnię i hurtownię tkanin. Dodatkowo z czasem otworzył przedsiębiorstwo transportowe w Gdańsku oraz firmę produkującą artykuły chemiczne. Wojciech przejął po ojcu biznes, ale szybko zmienił zdanie. Interesował go artystyczny świat.  

Często bywał w artystycznej kawiarni Honoratka. Kolegował się z takimi osobami jak Roman Polański, Krzysztof Komeda, Jerzy Kosiński. Rozpoczął nawet studia reżyserskie, ale ich nie ukończył. Natomiast na początku lat 60., jako pierwszy w Polsce prywatny producent, sfinansował Romanowi Polańskiemu film "Ssaki". 

Zachowywał pełną koncentrację i wygrywał całkiem spore sumy. Grało się wtedy albo po prywatnych domach z prywaciarzami, albo na zapleczu knajp, Wojtek upodobał sobie nocną knajpę w kinie Włókniarz, otwartą do szóstej nad ranem. Kiedyś trzy dni nie przychodził na zajęcia w Szkole Filmowej, aż pojawił się z zegarkiem, który zastawił jego kolega. Oświadczył: »Ja już ten zegarek siedem razy wygrałem, siedem razy przegrałem, ale na końcu wygrałem«"

– opowiadał o nim reżyser Andrzej Kostenko.

 

Wiele miłości Frykowskiego

Wojciech Frykowski miał wiele partnerek. Wielką miłością była Ewa Kwaśniewska (obecnie Morelle). Pobrali się w 1958 roku w hotelowym barze Syrena. Panna młoda miała wówczas zaledwie 19 lat. Para rozwiodła się zaledwie dwa lata później. Powodem miały być awantury z zazdrością w tle.

Kolejną żoną Frykowskiego została Agnieszka Osiecka. Choć poetka przyznała po latach, że pomyliła flirt z miłością, w danym momencie para uchodziła za szczęśliwą.

Wojtek był postacią tak malowniczą, że w wielu ludziach wzbudzał fascynacje literackie i posiadał swoisty dar uwodzenia ludzi, nie tylko kobiet, ale i mężczyzn

- opowiadała o Wojciechu artystka.

Zobacz wideo Brutalna historia, która wstrząsnęła Hollywood. Sharon Tate, żonę Romana Polańskiego, spotkała tragedia

Trzecią żona Frykowskiego została córka milionera, 25-letnia Abigail Folger. Artysta przebywał już wtedy na emigracji.

Tragiczna śmierć

Niestety w Stanach Zjednoczonych Frykowski nie był długo. Został brutalnie zamordowany w domu Romana Polańskiego. Pamiętnej nocy zginęła również żona Polańskiego - Sharon Tate, która była wówczas w zaawansowanej ciąży.

Więcej na temat tego brutalnego morderstwa przeczytasz tu: 

Więcej o: