Ziemiórki - jak się ich pozbyć? Połóż na wierzch połowę tego warzywa, a problem zniknie

Mimo swoich niewielkich rozmiarów mogą być naprawdę irytujące. Wyglądem przypominają malutkie muszki, a najczęściej spotykamy je w okolicach roślin doniczkowych. Choć pojedyncze sztuki nie są dla nich niebezpieczne, problem pojawia się, gdy owadów zaczyna przebywać. Ziemiórki - jak się ich pozbyć?

Ziemiórki to malutkie owady, wyglądem przypominającym muszki. Osiągają do 2 mm długości i lubią krążyć wokół roślin doniczkowych. Choć nie są dla nas niebezpieczne, ich larwy mogą podgryzać korzenie ulubionych kwiatów, co z kolei spowoduje ich obumieranie. Walka z nimi powinna przebiegać dwutorowo — musimy pozbyć się zarówno larw, jak i dorosłych osobników.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak wygląda cykl życia ziemiórki? Najbardziej niebezpieczne dla roślin są larwy

Dorosła ziemiórka żyje do 7 dni. Po złożeniu jaj już po 4 dniach wykluwają się z nich przeźroczyste larwy, które osiągają 7 mm długości. To właśnie one są najbardziej niebezpieczne dla naszych roślin, gdyż żerują w ziemi w poszukiwaniu materii organicznej, a gdy ta się skończy, zabierają się za korzenie i łodygi. Po 14 dniach zmieniają się w poczwarki, a po 3-4 kolejnych stają się dorosłymi osobnikami, które mogą złożyć kolejne jaja. Cały cykl trwa ok. 29 dni. 

Ziemiórki — jak się ich pozbyć domowymi sposobami? Na dorosłe osobniki zadziała pułapka

Walkę z ziemiórkami powinniśmy rozpocząć od pozbycia się dorosłych osobników. W tym celu możemy przygotować domową, skuteczną pułapkę. Będziesz potrzebować jedynie:

  • naczynia, najlepiej żółtego lub przeźroczystego,
  • trochę octu winnego lub jabłkowego,
  • płynu do mycia naczyń,
  • opcjonalnie, do przeźroczystego naczynia, kurkumę.

Pułapka jest banalnie prosta w wykonaniu. Do naczynia na 2/3 wysokości wlej wodę, dodaj octu i płynu do naczyń. W przypadku szkła nie zapomnij o kurkumie, która zabarwi ciecz na żółto. Dlaczego ten kolor? Okazuje się, że ziemiórki do niego lgną, tak samo, jak do zapachu octu. Dodatek płynu do naczyń sprawi, że nie będą mogły wydostać się z pułapki. 

Skuteczny sposób na larwy ziemiórki. Wystarczy połowa tego warzywa i domowy oprysk

Jak pozbyć się larw? Te niewielkie robaczki zalegają w wilgotnej ziemi. Jeśli twoja roślina dobrze znosi przesuszenie, dobrze jest to zrobić. Teraz czas je wywabić. W tym celu będziesz potrzebować połówki ziemniaka albo jabłka. Postaw je na wierzchnią warstwę ziemi i wymieniaj co 3-4 dni. Larwy będą do nich lgnąć. Dla szybszych i lepszych rezultatów zastosuj domowy oprysk z czosnku. Jedną główkę obierz i zalej odrobiną wrzątku. Powstałą miksturę przelej do konewki i zalej litrem wody. Co siedem dni podlewaj roślinę.

Więcej o: