Jak prać buty w pralce? Wrzuć do bębna tę jedną rzecz, a będą jak nowe

Pranie butów nie zawsze jest prostą czynnością. Zwłaszcza jeśli robimy to ręcznie. Często zamiast tego wybieramy wygodniejszą opcję, czyli pralkę. Jak mieć pewność, że po wyjęciu z bębna będą jak nowe? Wystarczy dodać jedną rzecz.

Buty to zwykle najłatwiej brudzący się element w naszej szafie. To na nich gromadzi się błoto, kurz czy inne zanieczyszczenia. Ręczne czyszczenie butów wymaga sporo cierpliwości i dużej ilości pracy. Pralka może natomiast uszkodzić niektóre modele. Istnieje jednak sposób, który gwarantuje, że po wyjęciu z bębna buty będą wyglądać jak nowe.  

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać buty? Tych modeli nie wrzucaj do pralki 

Przed każdym praniem należy upewnić się, czy dane obuwie nie zniszczy się w trakcie czyszczenia.  Warto zapoznać się także ze szczegółowymi zaleceniami dotyczący temperatury czy wirowania. Do pralki na pewno nie można wkładać obuwia zamszowego ani skórzanego. To samo dotyczy modeli materiałowych, które mają elementy wykonane ze skóry lub zamszu. Wysoka temperatura i mocne wirowanie mogą nawet całkowicie zniszczyć takie obuwie. Zaleca się, żeby ręcznie czyścić także buty klejone. Pod wpływem długiego przebywania w wodzie mogą na nich powstać nieestetyczne, żółte zacieki.  

Wrzuć do bębna jedną rzecz, a buty będą jak nowe. Ten genialny trik działa za każdym razem 

Jeśli masz materiałowe buty, które nadają się do prania, śmiało możesz wrzucić je do pralki. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przed ustawieniem programu, wyjmij z butów sznurówki i wkładki. Ustaw najniższą temperaturę i wybierz minimalną prędkość wirowania. Może to być np. 30 stopni C. i obrony nie wyższe niż 400 na minutę. Pamiętaj także, żeby nie używać detergentów przeznaczonych do zmiękczania tkanin.  

Żeby mieć pewność, że buty nie zniszczą się w trakcie pracy bębna, wrzuć do niego ręcznik lub koc. Dzięki temu nie doznają one uszkodzeń mechanicznych. Jeśli często pierzesz swoje adidasy czy trampki, możesz też kupić specjalne woreczki do prania butów. Po skończonym cyklu susz obuwie w temperaturze pokojowej. Nie wystawiaj ich na słońce ani nie kładź ich na kaloryferze. 

Więcej o: